Gorączka u dzieci

Objawy gorączki u dzieci
Wiele osób może sądzić, że objawem gorączki jest tylko podwyższona temperatura ciała dziecka; nie jest to jednak prawdą. Bardzo często gorączce towarzyszą zimne poty, obejmujące zwłaszcza dłonie i stopy (plecy pozostają rozgrzane). Na twarzy dziecka pojawiają się rumieńce, a jego oddech jest znacznie przyspieszony. W przypadku niektórych dzieci wraz z podwyższoną temperaturą występują również wymioty, ból brzucha i biegunka. Maluch może być niespokojny, a nawet mówić przez sen. Wymienione objawy są naturalne i nie powinny budzić niepokoju rodzica jednak każde organizm jest inny i może inaczej reagować na podwyższenie się temperatury. Jednak intuicja i obserwacja rodzicielska są tutaj niezastąpione, ponieważ rodzice znają na tyle dobrze swoją pociechę, aby wiedzieć, jakich dodatkowych dolegliwości mogą się spodziewać gdy u dziecka pojawi się gorączka. Jest jednak kilka symptomów, które zauważone przez rodzica powinny go zaniepokoić.
Niepokojące objawy towarzyszące gorączce u dziecka
U dzieci poniżej 5. roku życia wysoka gorączka może wywołać drgawki gorączkowe. Drgawki gorączkowe pojawiają się niespodziewanie i przypominają atak padaczki – dziecko drży, pręży się, sztywnieje, niekiedy traci przytomność. W takiej sytuacji nigdy nie powinno się oddalać od dziecka, należy również natychmiast wezwać pogotowie. Pojawienie się niepokojącej wysypki na ciele dziecka powinno być także sygnałem by udać się z dzieckiem jak najszybciej do pediatry, szczególnie jeśli wysoka temperatura jest trudna do zbicia. Mogą być to pierwsze objawy sepsy – na ciele daje się zaobserwować czerwone lub sine wybroczyny, które nie bledną pod wpływem ucisku. Jeśli wysokiej gorączce towarzyszą wymioty, silne bóle głowy oraz sztywność karku może wskazywać to na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, podobnie jak zaburzenia widzenia, problemy z poruszaniem się oraz nadmierna senność. W takim przypadku nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza.
Obniżanie gorączki u dziecka
Stan podgorączkowy nieprzekraczający 38ºC działa korzystnie w walce z chorobą, ponieważ zwiększa ukrwienie tkanek i stymuluje układ odpornościowy nie jest więc wskazane by w takiej sytuacji zbijać gorączkę. Jednak gdy gorączka przekracza 38ºC, osłabia organizm – wtedy należy ją obniżyć. Najlepiej za pomocą łagodnych leków przeciwgorączkowych w syropie lub czopkach. Gorączka u dziecka najczęściej pojawia się wieczorem lub w nocy. Do rana można pomóc maluszkowi zmniejszając dolegliwości, podając mu lek przeciwgorączkowy zawierający paracetamol bądź ibuprofen. Wspomagająco można też sięgnąć po okłady bądź kąpiele w wodzie o temperaturze niższej o 2 stopnie od temperatury dziecka. Ważne jest również aby zadbać o odpowiednie nawodnienie małego organizmu, dlatego w okresie gorączki dziecko powinno pić więcej najlepiej czystej wody. Należy zadbać też o odpowiedni wypoczynek, ponieważ organizm jest osłabiony, pokój w którym przebywa dziecko powinien być regularnie wietrzony, a temperatura w nim powinna być nie większa niż 20ºC, odpowiednio nawilżone powietrze ułatwia oddychanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here