Jak poprawić pamięć

Nie ulega wątpliwości, że umiejętność zapamiętywania jest jedną z najważniejszych zdolności w życiu każdego z nas. Zwykle nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak często z niej korzystamy.

Warto więc podjąć kroki, aby jak najdłużej cieszyć się dobrą pamięcią, która przecież z wiekiem zazwyczaj ulega osłabieniu. Na szczęście ćwiczenia na pamięć można wykonywać bez względu metrykę – sprawdź, jak to zrobić!

Czym jest pamięć?

Pamięć to zdolność do rejestrowania oraz ponownego przywoływania różnego typu informacji, wrażeń, wydarzeń czy skojarzeń. Jednocześnie pamięć to jedna z najważniejszych umiejętności układu poznawczego, dzięki której możemy uczyć się nowych rzeczy – dlatego tak ważne są ćwiczenia na pamięć i trening mózgu.

Dawniej myślano, że raz nabytą umiejętność czy zachowane wspomnienia zapamiętuje się na całe życie. Dziś wiemy już, że proces ten jest o wiele bardziej skomplikowany, a przy tym również znacznie dynamiczniejszy. Pamięć dzieli się też na krótkotrwałą oraz długotrwałą, jednak nawet eksperci nie są pewni co do tego, w którym miejscu przebiega granica między nimi.

Część badaczy zakłada, że pamięć krótkotrwała trwa zaledwie 15-30 sekund, natomiast pamięć długotrwała pozwala na zachowanie informacji na nieograniczony czas. Skoro zatem pamięć jest tak istotna w naszym życiu, to co zrobić, aby efektywnie ją ćwiczyć, a w miarę możliwości również poprawiać?

Skuteczne ćwiczenia na pamięć

Trening mózgu pozwala poprawić pamięć i koncentrację, co z pewnością szybko dostrzeżesz w każdym aspekcie swojego życia. Popularne metody to np. neurobic, czyli gimnastyka mózgu, a także szeroko rozumiane wizualizacje. Polegają one na pełnym skupieniu się na określonym przedmiocie czy dźwięku.

Zapamiętywanie to proces, który wymaga spokoju i skupienia, warto więc pracować nad pozostałymi ćwiczeniami, które bez trudu możesz wykonywać codziennie. Trening mózgu, podobnie jak każdy inny, wymaga systematycznej pracy oraz odrobiny motywacji.

Znakomitym sposobem na poprawę pamięci jest choćby bardzo popularna gra w memory. Zasady są proste, wystarczy odkrywać kolejne karty i zapamiętywać ich położenie, aby jak najszybciej znaleźć pary. Rozgrywka z pewnością spodoba się też najmłodszym!

Doskonale sprawdzają się krzyżówki, sudoku czy łamigłówki, które zmuszają do większego skupienia oraz kreatywnego poszukiwania rozwiązania. W ten sposób wprowadzasz mózg na wyższe obroty i zwiększasz efektywność jego pracy. Spróbuj też układania puzzli czy odnajdywania drogi w labiryncie.

To jednak nie wszystko – na zdolność zapamiętywania ogromny wpływ ma twój tryb życia. Z tego powodu tak istotne jest dbanie o jakość i długość snu czy codzienną dietę. Warto korzystać także z odpowiednio dopasowanych suplementów diety i dotleniać mózg – choćby poprzez spacer, wycieczkę rowerową lub inną umiarkowaną aktywność fizyczną.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here