Jak zapanować nad zabawkami naszego dziecka?

Nie da się ukryć, że tam gdzie dzieci, tam mnóstwo zabawek. Fakt jest uroczy i radują się serca widząc dom, w którym jest kolorowo od wszechobecnych pluszaków. Wszystko jest super do momentu, kiedy nagminnie zaczniemy się potykać o lalki, samochody lub widzieć gwiazdy po nadepnięciu na klocek. Jak zapanować nad panującym chaosem i czy musimy sami walczyć z zaistniałą sytuacją?

Uczymy dziecko porządku
Od najmłodszych lat, jak tylko nasza pociecha zaczyna chodzić, warto zacząć w formie zabawy pokazywać co to jest porządek. Dziecko bardzo szybko przyswaja sobie rytuały, zatem przykładowo zawsze wieczorem możemy razem z dzieckiem brać duże pudełko lub worek, do którego razem będziemy zbierać zabawki z podłogi. Im dziecko starsze tym ciekawszą formę zachowania porządku możemy wykorzystać. U przedszkolaków ciekawie jest zastosować rywalizację, kto zbierze więcej albo kto ładniej poukłada. System nagradzania jest bardzo przydatnym elementem wszelkich obowiązków, które dorastające dziecko powinno posiadać. Jeśli wzbudzimy w młodym człowieku poczucie obowiązku posiadania względnego porządku w pokoju, to z pewnością zaowocuje na przyszłość.

Pomysł na przechowywanie zabawek
Jeśli zabawki będą przechowywanie w ciekawy sposób to i sprzątanie, nie będzie przykrym obowiązkiem. Przykładowo zabawki samochody mogą zajeżdżać na półkę, która jest garażem. Misie zawsze wieczorem powinny iść spać do wózka, a lalki mieszkają w domu z kartonu.
Oprócz tradycyjnych mebli i półek w pokoju dziecięcym, w zapanowaniu nad chaosem pomogą nam wszelkiego rodzaju kolorowe pudła, które nie są drogie, ładnie wyglądają i sprawdzą się idealnie do przechowywania wszelkiego rodzaju gadżetów. Haczyki na ścianach, materiałowe organizery, które można powiesić w każdym miejscu ułatwią utrzymanie porządku i będą ciekawie ozdabiać kolorowy świat dziecka. W marketach budowlanych mamy dostęp do ogromnej ilości pomysłowych sposobów na przechowywanie różnych rzeczy, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Zabawki w całym domu – jest metoda na to
Nie można ograniczać dzieci do tego, aby zabawki znajdowały się tylko w ich pokoju. Jest rzeczą oczywistą, że wszelkiego rodzaju klocki, gry, misie, samochody czy lalki rozprzestrzenią się po całym mieszkaniu. I tu pomocne okazują się być pudełka, które w odpowiednim kolorze mogą być zupełnie niewidoczne nawet w salonie. A sprzątanie zabawek i chowanie ich do pudełka przed przyjściem gości, czy wieczorem odbywa się bardzo szybko. Dobra organizacja przestrzeni i przeznaczenie miejsca na zabawki, nie tylko w pokoju dziecięcym, uchroni nas przed bałaganem, który będzie w miarę opanowany.

Bez przesady z ilością
Aby uniknąć nadmiaru zabawek w naszym domu, okresowo należy usiąść z naszą pociechą i posegregować wszystko. Odkładamy zabawki, które są na przykład tylko dla młodszych aby przekazać do innych dzieci, które z pewnością ucieszą się z nich. Wszystko co zniszczone starajmy się raczej na bieżąco wyrzucać, ponieważ do niczego się nie przyda a tylko stwarza zagrożenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here