Łowienie spinningowe

Istnieje wiele metod łowienia ryb, wśród których metoda spinningowa wydaje się być jedną z najbardziej popularnych i najchętniej wybieranych. Jest to metoda wykorzystywana przede wszystkim w celu łowienia ryb drapieżnych, lubiana zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Na czym polega, jak zabrać się do spinningu i jaką wędkę kupić? Podpowiadamy!

Na czym polega spinning?

Spinning to specjalna metoda połowy aktywnego, która — w uproszczeniu — polega na ciągłym zarzucaniu i ściąganiu wędki. Oczywiście konkretne zarzucanie i ściąganie zależy przede wszystkim od tego, na jakie ryby polujemy i co dokładnie chcemy osiągnąć. Dlatego też spinning możemy podzielić na różne kategorie, od ultralekkiego do ciężkiego.

Co jest jednak najważniejsze w spinningu? Oczywiście prezentacja przynęta, na którą mają skusić się ryby. Skuteczność połowu będzie tu zależała od kilku czynników, w tym od tego, czy odpowiednio ją zanurzymy — wystarczająco sprawnie, celnie i szybko. Wędkowanie na spinning to nie tylko zarzucanie i ściąganie, ale w praktyce też poruszanie przynętą w odpowiedni sposób, który utrzyma ją na właściwej wysokości i skusi rybę. Tu nie ma się co przyglądać albo biernie i nudno nawijać na kołowrotek żyłkę, tu trzeba pracować finezyjnie.

Wędka spinningowa

Wędki spinningowe to bez wątpienia najważniejsze elementy wyposażenia każdego, kto zaczyna przygodę z tą metodą wędkowania. Szczególnie ważna jest długość wędziska. Nie powinna przekraczać ona 3 metrów, a najczęściej optymalne są wędki krótkie, których długość to około 1,5 metra. Wędki do spinningu ze względu na częste zarzucanie przynęty, powinny być bardzo komfortowe i pozwalać na lekkie, swobodne rzuty, bez zmęczenia ręki. Częste zmiany pozycji i niemalże „zabawa” z wędką decydują o tym, że właśnie krótkie, lekkie, ale wytrzymałe modele są najlepsze.

Lekki czy ciężki spinning?

Jaką wędkę dobrać do konkretnej przynęty, a zatem do gatunku ryby, na jaki polujemy? Tu bardzo dobrze sprawdza się podział na spinning ultralekki, lekki, średni i ciężki. Nazwy te odnoszą się do ciężaru przynęt, używanych podczas połowu różnych gatunków. Przykładowo, ultralekkie spinningi są dostosowane do stosowania najlżejszych (najmniejszych) przynęt. Sprawdzają się przy połowach kleni i okoni. Średnie spinningi sprawdzą się na bolenie i szczupaki, a ciężkie będą przeznaczone do największych i najcięższych drapieżników. Zarezerwuj je sobie na karpie i sumy.

Trzy najpopularniejsze przynęty w spinningu

W spinningu niezwykle ważna jest prawidłowo dobrana i poruszająca się przynęta. Wśród różnych ich typów możemy przede wszystkim zwrócić uwagę na trzy rodzaje. Pierwszy z nich to błystki, czyli małe kawałki drutu zakończone metalową kotwiczką. Zachowaniem imitują małe rybki i tworzą dobrze wyczuwalne dla drapieżników fale akustyczne. Drugi typ to rippery, czyli sztuczne małe rybki, zazwyczaj wykonane z gumy. Dużo lepszymi bardziej przypominającymi prawdziwe ryby przynętami są jednak woblery. Te imitacje zazwyczaj wykonane są z drewna lub plastiku i zaopatrzone w dwie kotwie. Bardzo dobrze imitują prawdziwe ryby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here