Dieta mamy karmiącej piersią

Z pokolenia na pokolenie, kobiety przekazują sobie wiedzę na tematy związane z wychowywaniem i pielęgnacją dzieci. Karmienie piersią – co jeść jest jednym z tych zagadnień i w zależności od danej kobiety, każdy ma na nie inną odpowiedź.
W poprzednich latach przekazywało się młodym mamom, że ich dieta powinna być dosyć restrykcyjna i wykluczająca dużo potraw. Szczególnie należało uważać na pokarmy ciężkostrawne, smażone długo na patelni z tłuszczem lub z roślinami strączkowymi. Zalecało się wówczas dietę lekkostrawną, zawierającą wyłącznie gotowane lub duszone potrawy, bez ciężkich sosów i zasmażek oraz z dużą ilością tłuszczu.
Jednak obecnie, wiemy na ten temat dużo więcej i zalecenia zmieniły się diametralnie na korzyść młodych mam. Nie należy już trzymać się tylko lekkostrawnych potraw, gotowanych lub robionych na parze. W tej chwili zaleca się, by mama karmiąca jadła wszystko to na co ma ochotę, bez żadnych ograniczeń. Oczywiście wiadomo, że nie może spożywać alkoholu i produktów z nim. Poza tym może ona jeść wszystkie potrawy, te smażone i gotowane, a nawet zupy grochowe, czy fasolowe. Mama karmiąca może także skorzystać w sezonie grillowym z pieczonej na grillu kiełbasy lub karkówki. Na święta nie musi odmawiać sobie bigosu, czy pierogów z kapustą i grzybami. Generalnie nie musi się ograniczać w kwestii jedzenia, gdyż karmienie piersią wymaga dużo energii od organizmu.
Dlatego pytanie karmienie piersią – co jeść nie jest już tak kłopotliwe jak kiedyś. Obecne zasady obowiązujące mamę karmiącą piersią swojego maluszka są bardzo przyjazne i nie wymagają diametralnej zmiany diety. Mogą one spokojnie spożywać posiłki z resztą swojej rodziny i nie mają problemu w gotowaniu dla siebie innych dań. Wiadomo, że przy noworodku jest trochę zajęć, a dodatkowo myślenie nad potrawami byłoby dość męczące i trudne. Kobieta, która karmi piersią potrzebuje znacznie więcej kalorii niż w normalnym okresie życia, dlatego taka wygoda jedzenia, to na co się ma ochotę jest bardzo ułatwiająca życie. Nie musi ona odmawiać sobie także ciast ze śmietaną, czy ciężkimi kremami.
Karmienie piersią – co jeść, nad tym aspektem zastanawiają się przyszłe mamy, które mają małe doświadczenie w tym temacie lub wcześniej nigdy nie karmiły piersią swoje dzieci. Niektóre babcie, czy kobiety z rodziny, cały czas szerzą informację o tym, iż młoda mama nie powinna jeść potraw, które wzdymają, czy smażone są na głębokim tłuszczu. Ponadto, dobrze by było by nie jadła potraw mlecznych lub wyrobów z mleka. Niestety, ale te przekonania jeszcze długo będą pozostawać w społeczeństwie i będą tkwiły w umysłach ludzi.
Na szczęście zmienia to się cały czas na lepsze. Z uwagi na łatwość zdobywania informacji w dzisiejszych czasach, rzetelna wiedza przekazywana jest nawet za pomocą mediów społecznościowych oraz kampanii społecznych. Wszystko to ma na celu, by pytanie karmienie piersią – co jeść, nie było już żadnym problemem i by nie były przekazywane mylne informacje z tym tematem związane. Ponieważ edukowanie i nauka są najważniejsze, by poprawiać wiedzę i świadomość ludzi w różnych zagadnieniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here