Jak uprzyjemnić dziecku kąpiel?

Kąpiel może być dla dziecka wspaniała zabawą. Szczególnie starsze dzieci, które potrafią już siedzieć, uwielbiają pluskać się w wodzie. Oczywiście nie jest to regułą, bo zdarzają się i takie maluchy, które za kąpielą nie przepadają. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku można uprzyjemnić dziecku codzienną kąpielową rutynę za pomocą kilku sposobów.

Wiadomo, że niezbędnym kąpielowym akcesorium jest odpowiednia wanienka. Jej zakup wcale nie jest taką łatwą sprawą. Chodzi przede wszystkim o wielkość. Małe rozmiary nie posłużą zbyt długo, ponieważ dziecko szybko wyrośnie z takiej wanienki. Oczywiście można wanienkę po prostu wymienić, ale nie jest to zbyt ekonomiczna opcja. Dobrym rozwiązaniem może okazać się krzesełko lub wiaderko kąpielowe- to już zależy od indywidualnych preferencji.

Aby kąpiel była maksymalnie przyjemna i bezpieczna przyda się również kilka dodatkowych gadżetów. Takich jak chociażby termometr do wody, który ułatwi zmierzenie temperatury optymalnej dla naszego malca. Dziecko może się buntować, jeśli woda będzie zbyt ciepła lub zbyt chłodna. I w tym przypadku warto obserwować malca, ponieważ każde dziecko jest inne. Również preferowana temperatura wody może być zmienna. Dla dzieci, które boją się mycia głowy, można nabyć czepeczki, które uchronią oczka od wody i kosmetyków. Przyda się również delikatna gąbka lub myjka i miły w dotyku ręcznik.

Dla młodszych dzieci przyda się z pewnością mata antypoślizgowa. Szczególnie w przypadku noworodków znacznie ułatwi ona bezpieczną kąpiel. Mokra wanienka jest dość śliska, co stwarza zagrożenie dla malucha. Jeśli dodatkowo dziecko jest bardziej ruchliwe lub po prostu nie lubi kąpieli, a rodzice obawiają się, że nie poradzą sobie z przytrzymaniem główki, warto rozważyć zakup takiej maty. Nie jest to duży wydatek, a bywa naprawdę przydatny. W tym samym celu, dla starszych dzieci, można nabyć specjalne siedziska do wanny. Są one wykonane z gąbki, kolorowe i stabilne. Można ich używać w dziecięcej wanience, ale z powodzeniem sprawdzą się w wannie łazienkowej, brodziku czy nawet baseniku.

Aby pluskanie było jeszcze lepszą zabawą, warto zaopatrzyć się w specjalne zabawki do wody dla dzieci. Możliwości są w tym przypadku nieograniczone. Najprostsze gadżety to oczywiście zwykłe, tradycyjne gumowe figurki. Zdecydowanie jest w czym wybierać. Każdy rodzic z pewnością znajdzie coś, co wywoła uśmiech na twarzy jego dziecka. Mogą to być ulubione zwierzęta, owady, dinozaury, samochodziki, rybki- słowem wszystko czego tylko może zapragnąć malec. Świetną opcją są również wodoodporne książeczki, które nie tylko bawią, ale i uczą. Każda zabawka, którą wrzucimy do kąpieli skutecznie zajmie dziecko i, nawet jeśli nie jest ono amatorem wodnych sportów, będzie na tyle zaabsorbowane, żeby rodzic mógł spokojnie zrobić swoje.

Nie zapomnijmy również o odpowiednio dobranych kosmetykach do kąpieli. Delikatne płyny do mycia ciała i szampony na pewno się przydadzą. Jeśli kosmetyki będą mieć przyjemny zapach, będą się dobrze pienić i zmieniać barwę wody, dziecko z pewnością je polubi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here