Maluch idzie do źłobka

Czas spędzony z nowo narodzonym dzieckiem jest niezwykły. Bardzo duża część rodziców chce ten czas jak najbardziej wydłużyć. Takie rozwiązanie nie jest jednak dostępne dla wszystkich rodziców. Przychodzi czas kiedy mama lub tata muszą wrócić do pracy. Kiedy mieszkamy w innym mieście lub za granicą i nie mamy do dyspozycji kochanych babć czy cioć, słusznym rozwiązaniem może być posłanie dziecka do żłobka.

Żłobki często przyjmują dzieci już od 3 miesiąca życia i chociaż specjaliści zalecają aby dziecko do 3 roku życia pozostawało u boku kogoś bliskiego, nie zawsze mamy taką możliwość. W sytuacji gdy mieszkamy daleko lub nie mamy bliskich osób, musimy podjąć decyzję o wyborze żłobka lub zatrudnieniu niani.

Posłanie dziecka do żłobka nie jest decyzją łatwą. Trudno nam się rozstawać z maluchem, z którym spędzamy większość naszego czasu. Martwimy się, żeby niczego mu nie zabrakło. Chcemy by dziecko dobrze się czuło. Jesteśmy pełni wątpliwości czy opiekunki zapewnią naszemu skarbowi właściwą opiekę. Zdajemy sobie sprawę, że potrzeby dziecka od tej pory nie będą już natychmiast realizowane. Dziecko może się przez to poczuć opuszczone i samotne. Najczęściej tak jest, jednak dzieci z reguły szybko adaptują się do nowej sytuacji. Wiemy też, że przebywanie wśród dużej grupy dzieci naraża naszą pociechę na kontakt z wirusami i bakteriami, co może skutkować częstszymi chorobami. Z drugiej strony dzięki takim kontaktom układ odpornościowy dziecka, może stać się bardziej odporny w przyszłości.

Jednak pobyt dziecka w żłobku ma tez swoje dobre strony. W ten sposób dziecko szybciej nauczy się społecznych zachowań. Pobyt wśród innych dzieci pozwoli mu zdobywać przyjaźnie i opanować zasady współpracy i dzielenia się. Takie dziecko, szybciej też nauczy się samodzielności i dbania o siebie we własnym zakresie. Możemy też być spokojni o czas kiedy pójdzie do przedszkola. Przyzwyczajony do braku stałego opiekuna malec, na pewno bez trudu da się do niego zaprowadzić.

Jeżeli już zdecydowaliśmy o wyborze żłobka, na pewno zastanawiamy się, w co trzeba dziecko wyposażyć. Podstawowa wyprawka do żłobka obejmuje sporo przedmiotów. Bardzo ważne są buty na przebranie oraz ubranie na zmianę, w przypadku kiedy dziecko się przemoczy lub ubrudzi. Powinniśmy również zapewnić swojemu dziecku zestaw higieniczny. W jego skład wejść muszą pampersy, chusteczki nawilżane, ręczniki, szczotka do włosów, szczoteczka do zębów i kubeczek. Kiedy dziecko spędza w żłobku kilkanaście godzin, na pewno będzie tam zorganizowane leżakowanie. Należy wyposażyć dziecko w kołderkę i poduszkę. Bardzo dobrze kiedy te przedmioty będą miały wzory, które będą się kojarzyły dziecku z domem i bezpieczeństwem. Nie można też zapominać o ulubionej przytulance do snu. Niektóre żłobki wymagają też swojego zestawu naczyń. Najczęściej jednak wystarczy bidon i kubeczek do picia. Jeżeli dziecko używa smoczka, powinniśmy dostarczyć jedną sztukę także do żłobka. Można również dziecko zaopatrzyć w śliniaczek. Wszystkie rzeczy powinniśmy podpisać. Unikniemy dzięki temu zgubienia rzeczy i nieporozumień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here