Multiroom, czyli koniec walki o pilota

Mamę Gosię interesuje kolejny odcinek jej ulubionego serialu, tata Marcin czeka na program motoryzacyjny, a Zuzia nie może oderwać się od ukochanej bajki. W ten sposób pojawia się domowy konflikt interesów, a wygra ten, kto szybciej przejmie pilota do telewizora i przy okazji zdoła go przy sobie utrzymać. Jednak do takich sytuacji nie musi dochodzić, wystarczy jedynie zaopatrzyć się w system multiroom.

Multiroom – czym jest?

Czasy, kiedy w domu miało się jeden telewizor i wszyscy musieli, chcąc czy nie, oglądać to samo, bezpowrotnie minęły. Kres takiemu rozwiązaniu położyła opcja multiroom. To system, który pozwala nam w tym samym czasie oglądać różne kanały (w bardzo dobrej, cyfrowej jakości) nawet na pięciu telewizorach – przy czym każdy z nich może znajdować się w innym pomieszczeniu (kuchni, sypialni, dziecięcym pokoju). Co ważne, multiroom nie wymaga dodatkowych kabli ani anten telewizyjnych bądź satelitarnych, które nie dość, że są kosztem, to jeszcze nie mają nic wspólnego z estetyką. Wystarczy tu jedna antena, do której przypisuje się kilka odbiorników. Niepotrzebne są także kolejne abonamentowe umowy. Warto również wiedzieć, że multiroom jest odporny na zakłócenia i zaniki, nawet kiedy za oknem panuje nieprzyjemna aura.

A teraz to, na co czekali dociekliwi, czyli jak działa multiroom. Do telewizora w czasie oglądania dociera sygnał, który pochodzi równolegle z anteny satelitarnej oraz naziemnej. Sygnał, o którym mowa, dostarczany jest do tzw. centralnego punktu instalacji – multiswitcha. W uproszczeniu można powiedzieć, że to taki odtwarzacz oraz rozdzielacz, z którym łączy się anteny telewizyjne – i nie tylko, bo możemy podpiąć do niego również urządzenia audio czy też DVD.

Multiroom – jak podłączyć?

Kiedy zastanawiamy się nad skorzystaniem z opcji, która położy kres walce o pilota, zadajemy sobie kolejne pytanie: multiroom – jak podłączyć taki system? Chociaż może się to wydawać trudne, w rzeczywistości nie ma nic wspólnego ze skomplikowaniem. Specjaliści podkreślają, że zanim zaczniemy korzystać z multiroomu, powinniśmy skonfigurować wszystkie dekodery. Każdy z nich trzeba przypiąć do sygnału antenowego, przy czym wszystkie dekodery muszą być objęte jedną siecią LAN. Podłączenie takie odbywa się za pomocą kabli bądź bezprzewodowo – wszystko zależy od tego, na co pozwala nam dane urządzenie. Należy też sprawdzić, czy telewizory są włączone, czy ich oprogramowanie jest aktualne, a przede wszystkim – czy obsługują tryb multiroom. Warto również wiedzieć, że nie muszą to być identyczne odbiorniki.

Trzeba także mieć na uwadze to, że szczegółowa konfiguracja powinna odbywać się zgodnie z wytycznymi pochodzącymi od wybranego przez nas operatora. Wynika to z tego, że systemy multiroom, w zależności od oferty, potrafią się od siebie różnić. Dlatego na wszelki wypadek pytanie „multiroom – jak podłączyć ten system?” warto zadać swojemu usługodawcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here