Jak rozpoznać czkawkę u dziecka podczas ciąży?

Ciąża to najszczęśliwszy okres dziewięciu miesięcy w życiu każdej matki. Podczas okresu prenatalnego matka dziecka z niecierpliwością wyczekuje pierwszego kopnięcia swojej pociechy. Kobieta w ciąży czuje każdy, nawet najmniejszy ruch dziecka w brzuchu. Z czasem nabiera doświadczenia w rozpoznawaniu tych ruchów i potrafi określić w jakiej pozycji jest teraz jej dziecko. Przychodzi moment kiedy dziecko wykonuje dziwne ruchy o powtarzającej się częstotliwości, których matka wcześniej nie znała. Nie jest to nic niebezpiecznego – to zjawisko określane jako czkawka u dziecka w ciąży.

Pod koniec ostatniego trymestru ciąży mamy mogą poczuć rytmiczne skurcze, drgania lub osobliwe „podskakiwania” w brzuchu. Jest to czkawka płodowa polegająca na zbyt szybki przyjęciem porcji płynów przez płód w brzuchu matki. Dziecko w macicy jest otoczone przez wody płodowe, czyli inaczej płyn owodniowy, który jest połykany przez malucha. Powoduje to skurcze przepony dziecka i zainicjowanie w jego organizmie czkawki. Połykanie płynu owodniowego nie jest groźne, a nawet wskazane przez lekarzy. Sama czynność połykania uczy dziecko wrodzonego nawyku do przełykania płynów i pokarmów w jamie ustnej. Jest to niezbędna umiejętność do przeżycia poza organizmem matki w niedługiej przyszłości, kiedy to maluch będzie przyjmować mleko z piersi matki. Płyn owodniowy ma pozytywny wpływ na gospodarkę osmotyczną organizmu dziecka, odpowiada za wyrównanie kwasowo-zasadowego środowiska oraz reguluje stężenie elektrolityczne płynów ustrojowych malucha. Mówiąc prościej – odpowiada za utrzymanie wskaźników życiowych dziecka na stałym poziomie poprzez osiągnięcie równowagi wodnej. Na prawidłowy rozwój płuc oraz nerek dziecka również wpływają wody płodowe.

Czkawka u dziecka w ciąży jest naturalnym zjawiskiem i nie powinniśmy ingerować w ten odruch. Nie ma możliwości ani żadnych domowych sposobów na zapobiegnięcie czkawki u dziecka. Metody polegające na wstrzymywaniu oddechu przez ciężarną jest bezcelowe, ponieważ barwniki oddechowe obecne w czerwonych krwinkach (erytrocytach) krwi dziecka mają większe powinowactwo do tlenu, od barwników oddechowych zawartych w erytrocytach krwi matki. Wstrzymywanie oddechu przez matkę nie przyniesie efektów, bo płód ma dostęp do tlenu na tym samym poziomie przez cały czas.

Czkawka płodowa nie wiąże się z dyskomfortem jaki odczuwają dorośli podczas czkania. Dziecięca czkawka może pojawiać się do kilku razy w ciągu dnia – zwłaszcza podczas trwania ostatniego trymestru ciąży. Czkawkę należy spokojnie przeczekać, ponieważ nie trwa ona długo (zazwyczaj do kilku minut jednorazowo). Dolegliwość natychmiast minie z chwilą opuszczenia dróg rodnych matki przez dziecko.

Podsumowując czkawka u dziecka w ciąży jest naturalnym zjawiskiem, który nie jest szkodliwy, a nawet wskazany podczas okresu prenatalnego. Jest to dobry objaw oznaczający, że dziecko zaczęło już ćwiczyć swój układ oddechowy. Zdaniem psychologów dziecięca czkawka pozytywnie wpływa na tworzenie się więzi między matką, a jej maluchem, ponieważ jest to moment bliskości rodzica z dzieckiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here