Pępkowe

Pępkowe to przyjęcie urządzane z okazji narodzin dziecka, organizowane przez świeżo upieczonego tatę. Świętowanie tradycyjnie odbywa się tuż po przyjściu potomka na świat, jednak coraz częściej imprezę przesuwa się o kilka tygodni. Spotkanie towarzyskie tego typu powinno być wyjątkowe.

Kiedy jest odpowiedni czas na pępkowe?

Pępkowe to przyjęcie z okazji nowo narodzonego dziecka obchodzone przez świeżo upieczonego tatę oraz jego najbliższych przyjaciół i rodzinę. Niegdyś organizowane było dla uczczenia płodności, męskości i przekazania genów, które dawało pewność kontynuacji rodu. Dziś takie spotkanie w męskim gronie ma mniejszy wymiar symboliczny, ale nadal stanowi istotne wydarzeniem w życiu ojca. Świętowanie często odbywa się tuż po przyjściu dziecka na świat, kiedy mama z noworodkiem przebywają jeszcze w szpitalu, tak aby po ich powrocie do domu mężczyzna mógł oddać się opiece nad dzieckiem i partnerką. Obecnie imprezę coraz częściej organizuje się kilka tygodni po porodzie, kiedy mama zakończy okres połogu, zregeneruje siły i wypracuje z dzieckiem rytm dnia.

Współcześnie termin organizacji pępkowego jest dowolny i zależy od decyzji rodziców. Zresztą samo przyjęcie nie jest obowiązkowym wydarzeniem, ale jeśli już się na nie decydujemy, powinno być wyjątkowe i dla wszystkich przyjemne. Warto zatem odpowiednio się do niego przygotować. Przede wszystkim jeszcze w ciąży należy poznać datę narodzin malucha. Pomoże w tym kalkulator terminu porodu, czyli specjalnie opracowany algorytm matematyczny. W odpowiednie miejsca formularza wpisujemy wymagane dane, takie jak pierwszy dzień ostatniej miesiączki czy długość cyklu. Największą popularnością cieszą się internetowe kalkulatory porodu, które szybko wyznaczają termin narodzin dziecka. Korzystanie z nich nie sprawia większych trudności, nawet kiedy nie posiada się wiedzy na temat szczegółów cyklu miesięcznego. Różnorodne wersje kalkulatorów wymagają innych danych. Oszacowanie terminu porodu znacznie ułatwia psychiczne i ekonomiczne przygotowanie się do powiększenia rodziny. Dzięki kalkulatorowi rodzina może zaplanować związane z porodem działania – zakup wyprawki dla dziecka czy organizację pępkowego.

Jak przygotować się do imprezy – zwyczaje, pomysły, prezenty

Świętowanie narodzin dziecka w dużej mierze zależy od preferencji ojca, zaproszonego towarzystwa czy obowiązujących w danym regionie zwyczajów. Najbardziej popularne są zakrapiane imprezy w lokalach, jednak coraz częściej panowie, nie rezygnując całkowicie z alkoholu, spotykają się w domach bądź organizują męskie jednodniowe wyjazdy w plener. Podobnie jak w przypadku baby shower, mile widziane są podarunki dla dziecka albo całej rodziny, np. albumy na zdjęcia. Z kolei świeżo upieczony tata powinien przyjąć gości tzw. pępkówką, czyli nalewką na bazie wódki, miodu, imbiru, cynamonu i innych aromatycznych ziół oraz korzennych przypraw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here