Kizomba

Uwodzicielskie ruchy, subtelność, chemia między partnerami i zmysłowość  – w tych słowach opisać można jeden z najbardziej kokieteryjnych, ale i delikatnych tańców, jakim jest kizomba. Bliskość między tańczącymi i nastrojowa muzyka dodatkowo potęgują to wrażenie. Skąd wzięła się ta technika, co ją charakteryzuje i jak stwierdzić, czy kizomba to taniec, w którym się odnajdziesz? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

Kizomba – kilka słów na temat historii tego tańca

W dosłownym tłumaczeniu słowo kizomba oznacza nic innego jak “dobrą zabawę”, co może wydawać się dość dziwne, biorąc pod uwagę spokojne tempo i subtelność ruchów w tym tańcu. Nazwano go tak jednak nie bez powodu! Nastrojowość i niespieszny rytm wcale nie przeszkadzają być kizombie jednym z najbardziej zmysłowych i pełnych temperamentu tańców. Jej początki sięgają lat siedemdziesiątych w Angoli, skąd rozpowszechniła się dalej na Wyspy Zielonego Przylądka, a następnie przez Portugalię dalej do innych europejskich krajów.

Charakterystyka kizomby

Do jakiej muzyki tańczy się kizombę?

Specyfika tańca jakim jest kizomba wymaga szczególnego podkładu muzycznego. Mówi się, że miarowy rytm utworów, do których tańczy się ten taniec odzwierciedla częstotliwość bicie serca, jest on więc spokojny, ale jednocześnie stosunkowo szybki. Jest to muzyka nieco nostalgiczna,  miejscami wręcz romantyczna, w rytmie której da się wyczuć afrykańskie korzenie. Większość utworów wykonywana jest w języku portugalskim, francuskim oraz angielskim, ze względu na popularność kizomby w krajach, w których mówi się w tych językach. Zamykając oczy i wsłuchując się w niektóre z utworów można poczuć emocje, o które chodzi w tej technice tańca, relaks i oddanie się chwili doczesnej.

Kizomba – czy to taniec dla ciebie?

Kursy tańca w wielu szkołach oferują naukę tańca kizomba. Skąd jednak wiedzieć czy jest to styl, w którym będziemy się dobrze czuli? Od strony technicznej jest to taniec dla każdego. Nie wymaga wyjątkowej sprawności fizycznej, jest więc dobry nawet dla nowicjuszy, poprawia humor i działa odprężająco. Podobnie jak każdy inny taniec dodaje też pewności siebie, wzmacnia świadomość ruchową, a także pozwala wyszczuplić i ujędrnić sylwetkę oraz wpływa na mięśnie brzucha, nóg, ud i pośladków. Jednocześnie jest to taniec stosunkowo spokojny, jeśli więc zależy ci na szybkim pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej lub wyżyciu się w szybkim i dynamicznym tańcu kizomba może nie być najlepszym wyborem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here