Kiedy wiadomo, że to uczulenie? Podpowiadamy jak rozpoznać reakcję alergiczną oraz kiedy zdecydować się na kosmetyki hipoalergiczne

0
1415

Nie każda z nas jest tą szczęściarą, która może na swojej twarzy umieścić każdego rodzaju produkt pielęgnacyjny. Wiele kobiet boryka się z problemem nawracających alergii po użyciu kosmetyku z nieodpowiednim składem. Czasami bagatelizujemy objawy, sądząc, że to nie uczulenie, tylko silny kosmetyk. Jest to jednak bardzo niebezpieczne dla zdrowia, dlatego warto dowiedzieć się, jakie są objawy uczulenia, co pozwoli na dobranie odpowiednich hipoalergicznych kosmetyków.

Jakie są objawy uczulenia na kosmetyk?

Jeśli weszłyśmy w posiadanie nowego kremu do twarzy, maseczki, czy serum i po pierwszej aplikacji zaobserwowałyśmy jakiekolwiek niepokojące zmiany skórne, to może być to uczulenie na któryś ze składników produktu. Jakie są to zmiany? Przede wszystkim zaczerwienienie, odczuwalne pieczenie skóry twarzy, wysypka, świąd, rumień, ale także przesuszenie skóry. Nie powinniśmy w żadnym wypadku bagatelizować tych objawów. Powinniśmy za to przeanalizować skład kosmetyku, spisać poszczególnie składniki w nim się znajdujące i na przyszłość unikać wszelkich konserwantów, barwników, alkoholi i substancji zapachowych. A osiągnąć to możemy, używają hipoalergicznych kosmetyków.

Kto jest narażony na reakcje alergiczne?

Oczywiście na występowanie pojawienie się uczuleń narażeni są alergicy. Oprócz nich uważać na siebie powinny osoby, które borykają się z atopowym zapaleniem skóry czy łuszczycą. Są oni w grupie ryzyka, ponieważ ich skóra jest wyjątkowo wrażliwa. Brak tego typu schorzeń i chorób nie oznacza wolności od wszelkich uczuleń na kosmetyki. Już samo posiadanie tzw. skóry wrażliwej lub bardzo suchej może sprawić, że cera zareaguje zaczerwieniem, swędzeniem i pieczeniem. Dlatego dla takich osób polecane są hipoalergiczne kosmetyki. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, jest to najlepszy możliwy wybór.

Jakie hipoalergiczne kosmetyki dla skóry wrażliwej?

Osoby, które posiadają wrażliwą skórę twarzy, powinny zaopatrzyć się w kremy hipoalergiczne. Krem to produkt, który nałożony na twarz nie zostaje momentalnie z niej zmywany, tylko ma się wchłonąć. Jest więc większe prawdopodobieństwo, że skóra zareaguje obronnie na krem, który posiada jakiekolwiek substancje drażniące. Warto również wprowadzić pielęgnację skóry opartą na delikatnym oczyszczaniu. Szczególnie że cera podatna na reakcje alergiczne, to także często cera sucha. Zbyt silne środki myjące do twarzy mogłyby ją dodatkowo przesuszyć. Pojawiłoby się wtedy uczucie ściągnięcia oraz pieczenia twarzy.

Odpowiednim do mycia twarzy kosmetykiem hipoalergicznym będzie, chociażby pianka. Warto bowiem zaznaczyć, że aby nie podrażniać skóry twarzy, powinniśmy zrezygnować z gruboziarnistych peelingów albo z peelingów w ogóle. Ponadto nie wysuszy ona jeszcze bardziej przesuszonej cery. Szczególnie gdy będzie bogata w wartościowe składniki, takie jak np. wyciąg z chabra bławatka, czy ekstrakt z ogórka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here