Kiedy warto udać się do endokrynologa

Endokrynolog jest jednym z tych specjalistów, którzy odpowiadają w sposób kompleksowy za zdrowie człowieka. Zajmuje się układem hormonalnym, a co za tym idzie – praktycznie wszystkimi działaniami regulacyjnymi organizmu. Dlatego też konsultacja z nim może być konieczna w wielu przypadkach. Zobaczmy kiedy (między innymi) należy udać się do tego specjalisty.

Hormony, czyli regulacja naszego ciała

Hormony to złożone makroskładniki, które rozprowadzane są do odpowiednich partii naszego ciała z miejsca wydzielania. Każdy z nich odgrywa bardzo istotną rolę w rozwoju naszego organizmu, a także w jego funkcjonowaniu. Bez hormonów nie moglibyśmy funkcjonować, dlatego też każde zaburzenie w ich stężeniu może powodować, że odczujemy nieprzyjemne zmiany.

Doskonałym przykładem jest insulina, czyli hormon odpowiedzialny za magazynowanie materiałów zapasowych, ale też poziom cukru we krwi oraz nasze zasoby energetyczne. Kiedy poziomy insuliny zostają zaburzone, może pojawić się cukrzyca, czyli poważna choroba, zagrażająca nie tylko poszczególnym partiom ciała, ale też życiu. Niestety, zmiany w ilości insuliny oraz w jej działaniu zauważamy z reguły dość późno, co często prowadzi do nieprzyjemnych skutków rozwijającej się choroby, m.in. otyłości.

Tak samo jest ze wszystkimi hormonami – i właśnie dlatego należy o nie uważnie dbać i prowadzić badania kontrolne, co pozwoli uniknąć wielu dolegliwości.

Kiedy warto zasięgnąć porady endokrynologa?

Zmiany w poziomie hormonów przekładają się na wiele różnych symptomów, które możemy odbierać praktycznie ze wszystkich partii naszego ciała. Dlatego też istnieje szereg objawów, na które należy zwrócić uwagę, aby uniknąć ewentualnych poważniejszych dolegliwości. Są to między innymi:

  • zmiany w charakterystyce snu i ilości snu, w tym nadmierna senność lub bezsenność,
  • wahania masy ciała bez uzasadnionej przyczyny,
  • wypadanie włosów lub nadmierne owłosienie, szczególnie u kobiet i na twarzy,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • spadek odporności,
  • trądzik, którego nie daje się wyleczyć w ramach dermatologii,
  • uderzenia gorąca, poty,
  • wahania nastrojów,
  • obniżone libido,
  • problemy z zajściem w ciążę.

Jakie choroby leczy lekarz endokrynolog?

Lekarz endokrynolog zajmuje się leczeniem chorób układu hormonalnego, a także chorób pośrednio wynikających z działania hormonów. Wśród najczęściej wymienianych problemów zdrowotnych, jakich się podejmuje, znajdują się między innymi menopauza i andropauza, otyłość, cukrzyca, choroba Hashimoto oraz inne choroby tarczycy, zanik mięśni, choroby nadnerczy, osteoporoza, hiperandrogenizm i wypadanie włosów.

Ze względu na to, jak ogromną rolę odgrywają w naszym organizmie hormony, endokrynolog jest często tym lekarzem, którego konsultacja jest niezbędna podczas diagnostyki chorób i zaburzeń psychicznych. Wszystko dlatego, że wiele chorób somatycznych (np. choroby tarczycy) może powodować poważne zmiany zachowania. Endokrynolog online pomoże jednak rozwiać wątpliwości w tej kwestii i udzieli szybkiej konsultacji, a w razie potrzeby – skieruje na konkretne badania krwi, które wspomogą diagnostykę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here