Zalety ćwiczeń z gumami oporowymi

Ćwiczenia w domu tylko pozornie mogą być nudne i mało rozwojowe. Tymczasem wystarczy dołożyć kilka praktycznych akcesoriów, aby trening stał się ciekawszy i bardziej wartościowy. Od razu warto zaznaczyć, że przyrządy do ćwiczeń nie muszą być ani drogie, ani bardzo duże. To dobra wiadomość, że zajmują mało miejsca, dzięki czemu wygodnie przechowasz je w domu czy w mieszkaniu. Jednym z takich akcesoriów jest guma oporowa, czyli elastyczna taśma w kilku kolorach, szerokościach i długościach do wyboru. Wykorzystasz ją niemal do każdego ćwiczenia – zobacz, dlaczego warto wdrożyć gadżet do swoich codziennych treningów.

Gumy oporowe – dlaczego warto ich używać?

Być może zastanawiasz się nad zasadnością stosowania gum do ćwiczeń, kiedy trenujesz w domu, przed telewizorem. Właśnie w takich miejscach najlepiej sprawdzą się gumy oporowe, które są doskonałym elementem w ćwiczeniach ogólnorozwojowych. Do ich najważniejszych zalet zalicza się:

  • większego zaangażowanie różnych partii ciała, mięśni,
  • uatrakcyjnienie treningu – z czasem ćwiczenia, które wykonujesz regularnie mogą się znudzić. zastosowanie dodatkowego gadżetu zdecydowanie je uatrakcyjni,
  • szybsze spalanie tkanki tłuszczowej,
  • lepsze i bardziej widoczne budowanie masy mięśniowej,
  • sprawny powrót do formy po kontuzji.

Oczywiście wszystkie korzyści osiągniesz, trenując z wykorzystaniem gumy, która jest solidna i dopasowana do Twoich umiejętności oraz formy, w jakiej jesteś obecnie.

Jak zacząć użytkować gumy treningowe?

Na samym początku musisz zaopatrzyć się w potrzebny sprzęt. Kup zestawy gum treningowych lub pojedyncze elementy, aby przekonać się, jak działają, czy są wygodne w eksploatacji, czy przyczynią się do poprawienia jakości i komfortu Twoich treningów.

Zacznij od zakupu gum z mniejszym oporem. Z czasem zastąp je takimi, które generują większy opór (zazwyczaj są grubsze i szersze). Pamiętaj jednak, że jest to kwestia indywidualna i każdy może mieć inne preferencje względem parametrów oporowych.

Na pewno trzeba zachować umiar trenowania, a jeśli nie wiesz, jak korzystać z gumy, zacząć od obejrzenia filmików instruktażowych lub ćwiczenia pod okiem trenera personalnego.

Gumy do ćwiczeń – przykłady wykorzystania

Jak już wspomnieliśmy, gumy treningowe wykorzystasz niemal we wszystkich popularnych ćwiczeniach, aby zaangażować jeszcze większe partie ciała i równomierne je rozciągać oraz wzmacniać. Wypróbuj je zwłaszcza w:

  • ćwiczenia na triceps – rozciąganie gumy oporowej rękoma,
  • ćwiczenia na mostek pośladkowy z odwodzeniem,
  • stawanie stopami na gumie i ciągnięcie jej do góry rękoma,
  • umieszczanie gumy oporowej na wysokości ud, kolan i kostek i rozciąganie nogami.

Gumę oporową stosuj w ćwiczeniach ukierunkowanych na miejsca, które chcesz wzmocnić lub wyrzeźbić. Doskonale poradzą sobie zwłaszcza w treningach ogólnorozwojowych oraz rozciągających, a w zależności od potrzeb także podczas rehabilitacji ukierunkowanej na zwiększenie siły i mobilności poszczególnych partii ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here