Certyfikacja Rosja – zagadnienie w pigułce

0
771

Jeżeli czytasz ten tekst, to prawdopodobnie bardzo interesuje Cię zagadnienie pod tytułem “certyfikacja Rosja”. Jak przebiega i czy jest bardzo skomplikowana? Ile czasu potrzeba na dopełnienie formalności? Gdzie szukać odpowiedzi i profesjonalnych doradców, którzy będą gotowi rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości? Mam nadzieję, że poniżej uda mi się udzielić odpowiedzi na przynajmniej część tych pytań.

Certyfikacja Rosja – po co? Czy warto?

Rynek wschodni – nie tylko rosyjski, ale generalnie całej Euroazjatyckiej Unii Celnej – różni się znacząco od naszego, europejskiego. Zanim zdecydujesz się na eksport swoich towarów w tamtym kierunku, zapoznaj się ze specyfiką interesującego Cię obszaru. Jedno jest pewne – na pewno warto zainteresować się wymianą handlową ze wschodem. Rynek zachodni jest już przesycony i może być Ci ciężko wybić się ze swoim wyrobem, dlatego też wschód stanowi bardziej atrakcyjny rynek zbytu. Ponadto produkty wyprodukowane w Polsce i sygnowane polską marką kojarzone są tam z solidnością, trwałością i wysoką jakością – trzeba przyznać, że tego rodzaju powszechna opinia może być niesamowicie pomocna na samym starcie.

Wymagane dokumenty

Myśląc “certyfikacja Rosja” z pewnością nasuwa Ci się pytanie: czy Twój produkt wymaga okazania certyfikatu? Ile czasu zajmie cały proces pozyskiwania go? Poniżej przedstawiam krótką ściągę – zobacz, jakie dokumenty są wymagane przy poszczególnych grupach produktowych.

  • Certyfikat zgodności Gost R (zależnie od produktu – dobrowolny bądź obowiązkowy)
  • Certyfikat Gost R EX (zwany także certyfikatem przeciwwybuchowym)
  • Świadectwo Państwowej Rejestracji Unii Celnej (powiązane z normami wyznaczonymi w zakresie sanitarno – epidemiologicznym)
  • Certyfikat bezpieczeństwa pożarowego – Gost P
  • Notyfikacja FSB (dotyczy urządzeń o charakterze kryptograficznym)
  • Certyfikat EAC – dotyczy nie tylko pojęcia “certyfikacja Rosja”, ale całego obszaru Unii Celnej
  • List Odmowyny – zaświadczenie, które ma na celu potwierdzić, że dany produkt nie wymaga certyfikatu

Certyfikacja Rosja – gdzie ją przeprowadzić? Kto może pomóc?

Stawiając pierwsze kroki w dystrybucji dóbr na wschodzie warto mieć kogoś, na kim można polegać – kogoś, kto posiada wiedzę i doświadczenie w tego rodzaju przedsięwzięciach. Myśląc “certyfikacja Rosja” od razu nasuwa mi się na myśl Centrum Certyfikacji Rynków Wschodnich, które posiada swoją stronę internetową www.ccrw.pl. Jest to miejsce tworzone przez wykwalifikowaną kadrę, która posiada specjalistyczną wiedzę w zakresie certyfikatów i innych dokumentów przydatnych podczas wymiany handlowej ze wschodem (nie tylko z Rosją). Pozwól sobie pomóc – oni na pewno Cię odciążą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here