Co warto wiedzieć przed wyborem kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to często droga do spełniania marzeń o własnym domu lub mieszkaniu. Jakie są najważniejsze informacje dotyczące kredytów hipotecznych?

Kredyt hipoteczny – co to takiego?

Kredyt hipoteczny to specyficzny rodzaj kredytu, w którym zabezpieczeniem zaciąganej pożyczki jest hipoteka nieruchomości. Jest ona ustanowiona na rzecz banku udzielającego pożyczki na mocy użytkowania wieczystego lub prawa własności nieruchomości na terenie Polski. Z uwagi na swoją specyfikę, kredyty hipoteczne niemal zawsze są bardzo wysokie, stąd też niezbędne jest aż takie zabezpieczenie – w innych okolicznościach nie byłoby bowiem możliwe udzielanie tak dużej pożyczki. Choć w niektórych bankach kredyty hipoteczne bywają łączone, należy pamiętać, że co do zasady są one zupełnie innym tworem aniżeli kredyty mieszkaniowe. Czymś innym jest również kredyt budowlano-hipoteczny, który pozwala na inwestycję stricte budowlaną. Sam kredyt hipoteczny można natomiast przeznaczyć na różne cele, takie jak zakup domu czy mieszkania, ale też ich remont, inwestycję pod wynajem lub dostosowanie lokalu użytkowego do aktualnych norm ustawowych.

Kredyt hipoteczny – jak go wybrać?

To pytanie z pewnością zadawał sobie każdy, kto rozważał zaciągnięcie takiej pożyczki. Kredyt hipoteczny to potężne zobowiązanie, prawdopodobnie największe w twoim życiu, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji zaleca się dokonać naprawdę dokładnego researchu. Najważniejsze informacje znajdziesz np. w opublikowanych na stronach internetowych rankingach kredytów hipotecznych, warto również sprawdzić opinie w internecie czy nagrody i miejsca w różnego rodzaju konkursach i plebiscytach.

Znacznie istotniejsze jest jednak porównanie konkretnych ofert banku, dzięki czemu zyskasz punkt odniesienia i o wiele łatwiej ocenisz, który kredyt hipoteczny jest najkorzystniejszy. Bardzo pomocne w tym celu jest sprawdzenie takich elementów jak oprocentowanie kredytu, które w największej mierze wpływa na dodatkowe koszty pożyczki, a także wartość rat, dodatkowe opłaty, prowizje i ubezpieczenia czy np. opłata za wycenę nieruchomości. Dobrym pomysłem jest również uważna obserwacja aktualnych trendów i promocji, niektóre banki co pewien czas oferują wyjątkowo korzystne propozycje kredytów hipotecznych, np. rezygnując z prowizji za udzielenie pożyczki.

Kredyt hipoteczny – kto może go otrzymać?

Banki bardzo ostrożnie podchodzą do udzielania kredytów hipotecznych, co nie zawsze można powiedzieć o innego typu pożyczkach. To o tyle istotne, że, jak wspomniano, kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie i instytucja finansowa nie chce pozwolić sobie na żadne trudności z odzyskaniem środków. Dlatego, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny, należy posiadać odpowiednio wysoki wkład własny, pozytywną historię kredytową oraz właściwą zdolność kredytową. Tę ostatnią banki często ustalają w sposób indywidualny, dlatego nie należy przejmować się ewentualną odmową. Z pewnością preferowane są osoby młode o stałym zatrudnieniu i wysokich dochodach. Procedura otrzymania kredytu jest dość długa, warto jednak ją przebrnąć, aby móc już wkrótce spełnić swoje marzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here