Kot po sterylizacji przybiera na wadze

Niestety wielu właścicieli kotów nie wie, w jaki sposób żywić zwierzaka po zabiegu sterylizacji. W efekcie futerkowi pupile szybko przybierają na wadze. Z czasem natomiast zaczynają się problemy z krążeniem, z nerkami oraz innymi organami. Jak temu zapobiec? Wystarczy specjalistyczna karma dla kota po sterylizacji i spora dawka ruchu.

Dlaczego warto postawić na specjalistyczną karmę?

Jeszcze kilka lat temu na rynku nie było tak bogatej oferty karm dla kotów. Właściciele czworonogów sami musieli dawkować odpowiednie proporcje jedzenia i dostosowywać je do potrzeb kotów sterylizowanych. Dzisiaj jednak coraz więcej producentów oferuje specjalistyczne karmy dla kotów po zabiegu sterylizacji. Zawierają one wszystkie składniki odżywcze, niezbędne naszemu pupilowi do prawidłowego rozwoju. W szczególności taka karma dla kota po sterylizacji wzbogacona jest o mikroelementy ułatwiające trawienie. Dzięki temu przemiana materii jest przyspieszona, a kot skuteczniej chroniony jest przed otyłością. Warto zatem wybierać jedzenie, które zawiera między innymi L-karytyninę, fruktooligosacharydy, nasiona babki płesznik oraz inne składniki wspierające trawienie. Najczęściej w sklepach takie specjalistyczne karmy są określone jako karmy dla kotów po zabiegu sterylizacji. Stosunkowo łatwo je zatem odnaleźć na sklepowej półce lub na stronie internetowej.

Karmy mięsne i karmy rybne

Karma dla kota po sterylizacji może mieć przy tym różne smaki, np. https://www.dolina-noteci.pl/pol_m_Karma-dla-kota_Karma-dla-kotow-sterylizowanych-254.html. Popularne są karmy mięsne, składające się z wołowiny, wieprzowiny, kurczaka, indyka, królika oraz innych gatunków mięs. W ich składzie można natomiast znaleźć nie tylko czyste mięso, ale również podroby. Często stosuje się żołądki, serca, płuca, wątroby oraz inne części bogate w dodatkowe składniki mineralne. Dużym powodzeniem wśród futerkowych pupili cieszą się także karmy rybne. Na pewno niejeden mruczek rzuci się na jedzenie z łososiem, pstrągiem, a także owocami morza. Oczywiście wybierając karmę po raz pierwszy warto wziąć kilka wariantów w małych opakowaniach na próbę. W ten sposób można przetestować, która opcja najbardziej odpowiada naszemu kotu. Co jednak istotne, należy stosować przynajmniej 3-4 rodzaje karmy, by nie przyzwyczajać zwierzaka do jednego smaku. Z czasem bowiem, gdy producent zmieni coś w składzie, możemy mieć naprawdę poważny problem z namówieniem kota na nowe jedzenie.

Przyda się też trochę ruchu

Na marginesie warto też podkreślić, że specjalistyczna karma dla kota po sterylizacji to jednak nie wszystko. Nie można bowiem zapominać o codziennym ruchu. Nasz kot potrzebuje aktywności fizycznej, by zachować dobrą kondycję i zdrowie. Niektóre koty same potrafią sobie zorganizować czas. Inne potrzebują jednak naszej pomocy. W tym celu warto wykorzystać różnorodne zabawki dla kota. Popularne są chociażby wędki i drobne piłeczki. Koty uwielbiają też zabawy w kartonach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here