Poznaj triki, dzięki którym powiększysz optycznie pokój dzienny

W przypadku niewielkiego i nieustawnego pokoju dziennego, z pomocą przychodzą różnego rodzaju sztuczki i triki, pozwalające na optyczne powiększenie pokoju. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak za pomocą kolorów i wybranych akcesoriów zwiększyć wizualnie swój pokój dzienny.

Jak optycznie powiększyć pokój?

Twój dzienny pokój wydaje się bardzo mały? Nie martw się. Dzięki kilku trikom sprawisz, że będzie wydawał się o wiele większy. Jak optycznie powiększyć pokój? Przede wszystkim warto jest zamontować na ścianie w rogu pokoju duże lustro, najlepiej takie ciągnące się od podłogi do sufitu. Za ich sprawą wnętrze wydaje się sporo większe. Zamiast lustra na ścianie można wykorzystać elementy szklane w konstrukcji mebli. Znajdujące się w pobliżu okna i odbijające z niego widok pozwolą na stworzenie „drugiego okna”, a tym samym powiększenie przestrzeni. Sprawdź jak powiększyć optycznie wnętrze przy pomocy luster z artykułu – https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/urzadzanie/meble-i-zabudowa-wnek/meble-lazienkowe/lustra/jak-optycznie-powiekszyc-wnetrze-przy-pomocy-luster.html.

Warto też pamiętać, że spora ilość wszelkiego rodzaju dodatków i gadżetów, takich jak doniczki, lampki i wazony może sprawiać wrażenie chaosu i bałaganu. Jest to szczególnie widoczne na małej przestrzeni. Co więcej, nadmiar akcesoriów sprawia, że pokój wydaje się jeszcze mniejszy, bo wszystkiego jest w nim „za dużo”. Dlatego, aby temu zapobiec i nie musieć pozbywać się z salonu doniczek, wazonów czy lamp, dobrze, aby były one w naturalnych kolorach. W ten sposób nie będą przyciągać wzroku i stwarzać wrażenia owego bałaganu. Podobnie można postępować w przypadku mebli. Ciężkie, masywne i przede wszystkim duże komplety lepiej zastąpić specjalnie wykonanymi meblami na zamówienie, dopasowanymi tak, aby posiadały one wiele schowków, półek i szafek, a przy tym nie przytłaczały wizualnie swą wielkością. W niewielkim pokoju dobrze jest też unikać licznych, zwłaszcza różnorodnych wzorów. Wystarczy jeden charakterystyczny element. Dzięki temu unikniemy wrażenia podkreślenia niewielkiej powierzchni pokoju.

A inne sposoby na to, jak wizualnie powiększyć pokój? Możesz zrezygnować lub zminimalizować górne oświetlenie. Ozdobny i duży żyrandol może i jest elegancki, jednakże w niewielkim pokoju obniża jego wysokość. W małych pomieszczeniach lepiej sprawdza się oświetlenie punktowe zamontowane we wnękach czy też w rogach pokoju, zwiększające tym samym optycznie przestrzeń i nadające jej poczucia lekkości. Dobrze jest też zrezygnować z dużych i ciężkich zasłon. Nie dość, że są zbiorowiskiem kurzu, to zajmują sporo miejsca. Lepiej je zastąpić roletami lub żaluzjami. Zamiast jednego dużego i ciężkiego dywanu, lepiej jest użyć kilka niewielkich dywaników np. o różnych kolorach, które pozwolą podzielić przestrzeń na osobne strefy.

Jak optycznie powiększyć pokój kolorami?

Aby powiększyć wizualnie pokój, można również wykorzystać konkretne barwy. Jak optycznie powiększyć pokój kolorami? Przede wszystkim warto pomalować ściany farbami o jasnych barwach. Dzięki odpowiednim kolorom oraz sposobowi malowania możemy także skorygować proporcje pomieszczenia, które wydaje nam się np. za niskie lub za wysokie. Kolory powiększające pokój to przede wszystkim pastele. Subtelne, jasne kolory, takie jak delikatny beżowy, kremowy, różowy czy miętowy na suficie i ścianach sprawiają, że cały pokój dzienny wydaje się bardziej przestronny. Wrażenie to można wzmocnić dopasowaniem także koloru podłogi do odcienia farby na ścianach, wykorzystując np. dywan czy narzutę w podobnej barwie.

Jeżeli uważasz, że pomieszczenie jest zbyt niskie, to możesz je optycznie podwyższyć dzięki pionowym pasom na ścianach.

Jak optycznie powiększyć pokój tapetą?

Aby wizualnie zwiększyć powierzchnię dziennego pokoju, dobrze jest także zamontować odpowiednią tapetę. Jak optycznie powiększyć pokój tapetą? Warto wybrać tapetę we wspomniane pionowe pasy. Potęgują one wrażenie ruchu i płynnego przenoszenia wzroku na kolejne elementy wyposażenia mieszkania. Dobrze sprawdzi się także tapeta optycznie powiększająca wnętrze. Na rynku dostępny jest spory wybór tapet tego rodzaju. Posiadają one specjalne wzory 3D (np. ciągnące się w nieskończoność korytarze) sprawiające wrażenie głębi. Równie dobrze sprawdzą się niezwykle kolorowe, atrakcyjne tapety z widokami. Krajobraz górski, lazurowego morza czy widok na rajską wyspę nie tylko odświeża i urozmaica pokój, ale nadaje mu głębi i optycznie go powiększa. Potrafi wywołać znakomite złudzenie optyczne, że pomieszczenie jest dużo większe, niż w rzeczywistości. W zależności od wzoru, może to być też rozciągnięcie wizualne powierzchni w konkretnym kierunku dzięki obrazom zaburzającym perspektywę. Szeroki wybór tapet znajdziesz w sklepie Castorama.

Przedstawione wyżej sposoby i porady pokazują, w jak prosty sposób można optycznie powiększyć dosłownie każde wnętrze. Te same metody można zastosować również do innych pomieszczeń. Łazienka, sypialnia czy pokój dziecięcy również mogą wydawać się większe dzięki odpowiednio dobranym kolorom, tapetom, lustrom czy innym trikom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here