Zrób coś dobrego - wesprzyj organizacje pożytku publicznego Twoim 1% podatku

Od kilku lat mamy możliwość przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Początkowo niewiele osób decydowało się na ten krok. Polacy nieufnie podchodzili do tematu 1% podatku. Organizacje pożytku publicznego długo musiały nas przekonywać, że przekazane pieniądze, naprawdę zostaną dobrze wykorzystane.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Dlaczego warto przekazywać nasz 1% podatku
  • Jak organizacje pożytku publicznego wydają procent z naszego podatku

Organizacje pożytku publicznego oficjalnie ujawniają, w jaki sposób wydają pieniądze, które napływają na ich konta w ramach 1% podatku.

Dlaczego warto zagospodarować samemu tę część naszych podatków?

Z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się przekazać swój 1% podatku na konkretny cel. Polacy przekonali się już, że ta cząstka ich pieniędzy jest naprawdę dobrze zagospodarowywana przez podmioty OPP. Przekazanie 1% podatku trudno jest krytykować. Podatnik nie ponosi żadnych kosztów z tytułu przekazania 1% podatku. To po prostu maleńka kwota podatku dochodowego, który tak czy tak trafia do puli pieniężnej skarbu państwa. Inaczej mówiąc- w pewnym minimalnym stopniu mówimy Państwu, jak ma wydać nasze pieniądze. Przekazanie 1% jest dobrowolne. Wspomniany procent podatku mamy prawo przekazać wybranej organizacji pożytku publicznego. Mogą to być fundacje zbierające fundusze na potrzeby chorych dzieci, organizacje pomagające zwierzętom a nawet szkoły i przedszkola, do których codziennie uczęszczają nasze dzieci. Mówiąc wprost – oddając 1% naszego podatku, robimy coś naprawdę dobrego i wartościowego.

1% podatku

Samo przekazanie 1% naszego podatku także nie wymaga od nas wielkiego wysiłku. Na jednej z ostatnich stron deklaracji podatkowej, wpisujemy nr KRS wybranej organizacji pożytku publicznego. W przypadku, kiedy chcemy na przykład oddać nasz procent na konkretny cel, najczęściej osobę, wpisujemy tak zwany cel szczegółowy. Z reguły osoby proszące nas o 1% podatku, podają jaki dokładnie jest cel szczegółowy do przekazania 1% podatku.  Naszą deklarację przekazania pieniędzy realizuje nasz urząd skarbowy, który w naszym imieniu przelewa stosowną kwotę na wskazany cel. Najważniejsze w tym jest to, że jako pełnoprawni obywatele tego Państwa mamy pełną swobodę wyboru w kwestii przekazania 1% podatku i to my instruujemy organy państwowe, co mają zrobić w naszym imieniu. Przekazując tę niewielką kwotę, nie tylko okazujemy wielkie serce i wrażliwość na cierpienie innych, ale także dajemy wspaniały przykład innym, szczególnie naszym dzieciom. Co równie ważne, jeśli przekazujemy 1% na cel, którego realizację mamy okazję obserwować, mamy możliwość ocenienia i sprawdzenia, czy nasza decyzja była słuszna. Jeśli nie, zawsze możemy w następnym roku oddać nasz 1% podatku komu innemu.

Wypełnienie deklaracji podatkowej online pozwala na szybsze rozliczenie podatku z poprzedniego roku

Deklarację podatkową możemy wypełnić i wysłać pocztą do naszego urzędu skarbowego. Jednak z roku na rok coraz więcej Polaków wypełnia PIT online. Oszczędzając tym samym sporo czasu. Wiąże się z tym także kwestia naszej świadomości i wiedzy. Coraz więcej Polaków wypełnia PIT online samodzielnie, ponieważ formularze podatkowe wypełniane online ,zawierają odpowiednie podpowiedzi dla podatnika, jak poprawnie uzupełnić deklarację. Podobnie jest i w tym roku, PIT 2021 również możemy składać drogą elektroniczną. Co więcej wprowadzono udogodnienie w postaci takiej, że urząd skarbowy sam uzupełni deklarację podatkową za podatnika. Podatnik ma do niej dostęp i może ją zaakceptować lub samodzielnie wypełnić dokument.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here