Jak karmić rybki

Karmienie rybek z pozoru wydaje się zagadnieniem błahym i oczywistym. Wielu początkujących akwarystów uważa, że wystarczy wrzucić pokarm do wody i po wszystkim. Jednak sprawa nie jest aż taka prosta i w tym zakresie z powodu niewiedzy można popełnić sporo błędów. W ich efekcie rybki mogą nawet zachorować lub umrzeć, więc warto już na wczesnym etapie ich hodowli zapoznać się z kilkoma, podstawowymi zasadami.

Mniej znaczy lepiej

Najważniejsza zasada, jaka obowiązuje przy karmieniu rybek, to ich brak przekarmiania. Posiłki dla rybek powinny być podawane dwa, a nawet trzy razy dziennie, w małych porcjach – dokładnie takich, aby w ciągu kilku chwil po wsypaniu pokarmu, znikał w całości. Jest to optymalna i zdrowa wersja dla naszych akwariowych pupili, która gwarantuje, że będą najedzone, ale nie przesycone. Dlaczego to takie istotne?

Przekarmianie ryb może spowodować u nich problemy z pęcherzem pławnym, przez co zaczynają pływać brzuchem do góry. Często prowadzi również do ich śmierci. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy rybki karmione są przez dzieci – maluchy często “z miłości” przekarmiają swoich ulubieńców. Dlatego taka opieka powinna odbywać się pod kontrolą rodziców lub podawanie pokarmu należy ograniczyć, nawet do jednego razu dziennie.

Niewielkie ilości pokarmu, który natychmiast zostanie zjedzony, niosą ze sobą także korzyści praktyczne. Dzięki temu pokarm nie zalega na dnie, nie rozpuszcza się w wodzie i nie przyczynia do szybszego zabrudzenia akwarium czy porastania glonami.

Podstawa karmienia i największa wygoda, czyli suchy pokarm

Jednym z najczęstszych wyborów akwarystów jest suchy, przetworzony pokarm dla ryb. Charakteryzuje się on odpowiednim zbilansowaniem i jest przygotowany w taki sposób, aby zapewniał niezbędne składniki hodowanym gatunkom. Z tego względu należy dobierać go pod kątem hodowanych rybek. Co więcej, przetworzony pokarm jest też bardzo wygodny: ma łatwą do podawania i przechowywania formę, a także starcza na długo.

Odpowiednią formę pokarmu warto dobrać pod kątem gatunku, a co za tym także miejsca, w którym zamieszkują rybki. Dla tych, które najchętniej żerują w górnych partiach wody, idealnie sprawdzają się lekkie płatki, które topią się bardzo powoli. Skorzystają z nich także inne ryby, które zjedzą swoją porcję, gdy już dotrze w niższe partie. Nieco cięższą wersją są tak zwane chipsy, które doskonale zaspokoją głód rybek mieszkających w środkowej części. Z kolei dedykowanym pokarmem dla rybek zamieszkujących dno są granulki, które opadają najszybciej.

Zróżnicowane jedzenie dedykowane dla danego gatunku

Ryby nie lubią jednorodnego pożywienia, dlatego zawsze powinniśmy kupować przynajmniej kilka rodzajów pokarmu, dedykowanego dla danego gatunku. Będą one najlepiej zbilansowane pod względem potrzeb rybek, a jednocześnie mogą zostać wzbogacone o takie dodatki, jak karotenoidy, które mają działanie wybarwiające. Dzięki temu rybki zawsze będą miały zachwycające kolory.

Jednocześnie praktycznie wszystkie gatunki można karmić także pokarmem żywym. Warto używać go uzupełniająco, ponieważ czas jego przechowywania jest zazwyczaj dość krótki. Na pewno będzie on jednak doskonałym źródłem pożywienia i sprawi, że rybki będą zdrowsze i jeszcze piękniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here