Jak znaleźć dobrą kancelarię notarialną

Notariusz to zawód nie bez powodu kojarzony z prestiżem. Najważniejsze dokumenty, jak akt własności mieszkania czy testament, wymagają jego potwierdzenia, by zyskały moc prawną. Kiedy konieczne jest skorzystanie z usług kancelarii notarialnej? Jak znaleźć notariusza godnego zaufania? Jak przygotować się do spotkania z przedstawicielem tego zawodu?

Czym zajmuje się notariusz?

O ile wszyscy wiedzą, że notariusz jest specjalistą z zakresu prawa, o tyle wiele osób ma problem z określeniem, czego dokładnie dotyczy jego praca. Najczęściej notariusz kojarzy się z osobą, której zadaniem jest potwierdzenie ważnych dokumentów, jak akt własności, akt sprzedaży, testament czy intercyza.Zakres działania kancelarii notarialnej jest jednak znacznie szerszy. Notariusz na zlecenie tworzy projekty aktów czy oświadczeń, zajmuje się także sprawdzaniem zgodności z prawem innych dostarczonych mu dokumentów. Jego podpis gwarantuje, że dokument jest prawdziwy i zgodny z zapisami prawa. U notariusza można także przechowywać cenną dokumentację czy pieniądze. Bardzo często notariusze są np. powiernikami testamentu czy dóbr przekazanych do dziedziczenia.

Kiedy umówić się na wizytę w kancelarii notarialnej?

Większość osób z usług notariusza korzysta tylko kilka razy w życiu. Wiele potrzebnych na co dzień dokumentów nie wymaga bowiem potwierdzenia w kancelarii notarialnej. Notariusz zajmuje się tymi najważniejszymi, dotyczącymi kluczowych obszarów życia.Wizyta u notariusza jest niezbędna, kiedy osoba decyduje się na sprzedaż lub zakup mieszkania. To notariusz potwierdza prawdziwość aktu sprzedaży czy zakupu. Inne kwestie to darowizna nieruchomości czy innego dobra o wysokiej wartości. Aby spisać testament, zmienić go czy unieważnić także trzeba odwiedzić notariusza. Dodatkowo kancelaria notarialna zajmuje się również pełnomocnictwami – aby reprezentować interes prawny innej osoby, trzeba posiadać potwierdzone przez notariusza pełnomocnictwo.

Godna zaufania kancelaria notarialna – jak wybrać?

Wybór kancelarii notarialnej to zwykle niełatwe zadanie, zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia w korzystaniu z usług notariusza. Gdzie szukać godnego zaufania specjalisty, którą kancelarię wybrać? Istnieje kilka kwestii, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.Po pierwsze, wyznacznikiem jakości świadczonych usług jest doświadczenie. Warto stawiać na notariusza, który cieszy się renomą i jest polecany przez korzystających z jego usług klientów. Bardzo często np. przy zakupie nieruchomości, to deweloper czy bank wskazuje, która kancelaria notarialna zajmie się potwierdzeniem aktu sprzedaży i aktu kupna.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here