podjadanie nocą

Większość osób wie, że jedzenie przed snem jest niezdrowe. Jednak u tych, którzy wracają do domu późno z pracy lub z różnych powodów nie śpią do późna, mogą doświadczyć głód w późnych godzinach dnia. Czy są potrawy bardziej szkodliwe i bardziej zdrowe dla spożywania nocą?

Czy jedzenie w nocy może być szkodliwe?

Uważa się, że uczucie głodu w nocy pomaga w regeneracji komórek organizmu, ponieważ stres i spożycie pokarmu utrudniają regenerację w ciągu dnia. Bardzo późny i obfity posiłek może zakłócić regenerację układu pokarmowego i całego organizmu. Ponadto pełny brzuch może zakłócać sen i powodować bezsenność, ponieważ zaburza produkcję hormonu snu – melatoniny. Dzięki wieczornemu odczuwaniu głodu w organizmie uruchamiane są mechanizmy rozszczepiania własnych tłuszczów, z których czerpie on energię. Z drugiej strony nie każdy może jeść pełnowartościowe śniadanie i obiady w ciągu dnia i unikać ciężkich kolacji. Zatem, aby dostarczyć do organizmu potrzebnych kalorii i składników odżywczych trzeba jeść większą porcję wieczorem. Jeśli nasza dieta jest prawidłowo zaplanowana, nasz ostatni posiłek w ciągu dnia powinien dostarcza wystarczającą ilość energii, aby nie odczuwać głodu przed snem. Jeśli jednak nie mamy pewności, czy nasza dieta jest zdrowa, możemy wybrać catering dietetyczny Tychy. Przy problemach ze snem, powinniśmy spożywać przed snem pokarmy, które zwiększają poziom tryptofanu, specjalnego aminokwasu, który stymuluje wytwarzanie substancji usypiających, takich jak ser, produkty mleczne lub nasiona sezamu. Dodatkowo herbata rumiankowa z łyżeczką miodu, napar z oregano i mięty przyda się w przypadku zaburzeń snu.

Czego nie powinniśmy jeść w nocy?

Istnieje grupa pokarmów, które mogą pogorszyć samopoczucie, prowadzić do nadwagi i złego snu. Nie powinniśmy jeść na no następujących produktów: czerwone mięso, lody, słodkie płatki, chipsy, pizza i słodycze. Lody i inne słodkie desery powodują gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, a następnie równie gwałtowny spadek. Czekolada i kawa, które często znajdują się w lodach, zawierają kofeinę, która pobudza układ nerwowy. Słodkie płatki nie bez powodu są uważane za danie śniadaniowe. Czasami zawierają więcej cukru niż słodycze. Jeśli mamy ochotę zjeść płatki w nocy, lepiej wybrać płatki bogate w błonnik i bez cukru. Mieszanka węglowodanów i błonnika pomaga zasnąć. Na noc powinniśmy również unikać ostrego i pikantnego, które mogą powodować zgagę. Warto również unikać czosnku, ponieważ podobnie jak pikantne potrawy, zawiera substancje chemiczne powodujące zgagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here