Korzyści z posiadania pracy

Chyba każdy chciałby wykonywać pracę, która jest nie tylko dobrze płatna, ale spełnia również osobiste oczekiwania i przynosi mnóstwo satysfakcji. Niestety, niewiele jest osób, które mogą powiedzieć, że lubią to, co robią i jeszcze dobrze im za to płacą. Sytuacja często zmusza nas do podjęcia zatrudnienia, które powoduje stres i frustrację. Jak to zmienić? Jak znaleźć pracę, która będzie odpowiadać naszym potrzebom?

Decyzja o zmianie pracy nie należy do łatwych. Zwłaszcza jeśli brak nam stabilizacji finansowej lub mieszkamy w regionie, gdzie zapotrzebowanie na pracowników o naszych kwalifikacjach jest małe. Znalezienie nowego zatrudnienia nie jest proste, ale nie jest też niemożliwe. Warto poznać kilka wskazówek, jak przeprowadzić cały proces, by zminimalizować stres i by osiągnąć cel.

Liczy się skuteczność

Duże firmy prowadzą proces rekrutacji na wiele sposobów. Często zatrudniają agencje pośrednictwa pracy, wynajmują rekruterów. Najpopularniejszym narzędziem wykorzystywanym podczas naboru jest Internet. Oferuje on wiele możliwości prowadzenia rekrutacji. Niektórzy przeprowadzają rozmowy kwalifikacyjne za pośrednictwem wideo, za pomocą skype lub youtube. Inni organizują konkursy online, w trakcie których kandydaci muszą jak najszybciej rozwiązać zadanie i rywalizują między sobą w czasie rzeczywistym. O tym jakie są nowe metody rekrutacji możesz przeczytać w polecanym artykule.

Wielu rekruterów korzysta z serwisów pracy oraz mediów społecznościowych, które  umożliwiają przeglądanie profili zawodowych kandydatów. Wiele firm i organizacji publikuje oferty pracy bezpośrednio na swoich stronach internetowych. Osoby zainteresowane zdobyciem pracy muszą być nastawione na wykorzystywanie wszelkich dostępnych sposobów jej pozyskania. W przypadku Internetu, trzeba robić dużo więcej niż tylko przeglądać pojawiające się ogłoszenia w popularnych portalach pracy . Należy wykazać się aktywnością.

Dokumenty aplikacyjne

Przygotowanie CV to podstawa, dlatego należy zadbać o jego profesjonalną formę. Dokumenty aplikacyjne muszą być dostosowane do obowiązujących standardów i jednocześnie spełniać oczekiwania pracodawców. Niektóre branże wymagają posiadania portfolio lub dołączenia do CV autoprezentacji w postaci krótkiego filmu. Pamiętajmy, że Curriculum Vitae stanowi przepustkę do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Musi być perfekcyjnie przygotowane nie tylko pod względem zawartości merytorycznej, ale także od strony wizualnej. Informacje o naszym wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, ukończonych kursach powinny być przedstawione w sposób czytelny i przejrzysty. Bardzo ważne, by uwzględnić w życiorysie także nasze umiejętności oraz predyspozycje. Warto wspomnieć o zainteresowaniach i pasjach. List motywacyjny to uzupełnienie CV. Należy w nim uzasadnić, dlaczego chcemy pracować właśnie w tej firmie i dlaczego jesteśmy najlepszym kandydatem na oferowane stanowisko.

Szukaj pracy wszędzie

Często najskuteczniejszą metodą w poszukiwaniu pracy jest kontakt bezpośredni. Networking to po prostu rozmowa z ludźmi w celu nawiązania kontaktów osobistych pomocnych w uzyskaniu informacji o ofertach pracy, które są upubliczniane. Dobrze szukać takich informacji poprzez rozmowę z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Jak wskazują badania, pracodawcy chętniej zatrudniają osoby z polecenia.

Ważną rolę odgrywa także znajomość rynku pracy. Na temat analizy rynku pracy w branży chemicznej możesz przeczytać w artykule zamieszczonym przez serwis „tworzywa.pl”.

Jeszcze inną możliwością jest skorzystanie z pomocy pośredników. Na rynku działają firmy specjalizujące się w pomaganiu w znalezieniu pracy. Niektóre z nich koncentrują się nawet na pracy ze studentami i absolwentami ostatnich semestrów studiów. W przypadku poszukiwań pracy powinniśmy wykorzystywać wszystkie dostępne możliwości. Chodzi przecież o zdobycie odpowiedniej dla nas posady, a to jest celem naszych działań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here