księgowa

Praca księgowego kojarzy się wielu osobom z nudym wypełnianiem skomplikowanych danych  oraz uwłaczającą monotonnością. To jednak zwykły stereotyp, który nie do końca jest odzwierciedleniem rzeczywistości. Praca w księgowości to w dużej mierze praca z drugim człowiekiem. Prawo podatkowe to dziedzina, która często się zmienia, więc w pracy księgowego nie ma mowy o monotonności. Dzisiaj postaramy się przybliżyć najważniejsze informacje dotyczące pracy księgowego. Kto może nim zostać? Od czego rozpocząć pracę w zawodzie? Ile zarobimy w branży księgowej? Odpowiadamy!

Przeczytaj też: https://www.fachowcy.pl/blog/jak-zostac-ksiegowym/ 

Kto może zostać księgowym?

Od 10 sierpnia 2014 roku zniesione zostały certyfikaty księgowe. Po zniesieniu obowiązku ich posiadania przez księgowych, usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych, ewidencji podatkowych, sporządzania zeznań oraz deklaracji podatkowych i udzielania porad, może prowadzić dosłownie każdy, pod warunkiem, że posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie był karany za określone przestępstwa oraz posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Kurs, szkolenie czy uczelnia wyższa? 

Żeby rozpocząć swoją karierę w księgowości wystarczy ukończyć kurs lub szkolenie z zakresu księgowości. Jednak żaden kurs czy szkolenie nie jest stanie przygotować tak do wykonywania zawodu, jak ukończenie uczelni wyższej na konkretnym kierunku. Jeżeli chodzi o księgowość, najlepszym wyborem będą kierunki związane z ekonomią, rachunkowością, czy finansami. Dobrym pomysłem jest również dostanie się na staż do firmy, bądź biura rachunkowego, ponieważ to właśnie tam  można poznać księgowość ,,od kuchni’’ i przekonać się czy taki zawód będzie dla nas odpowiedni. Pracując w zawodzie pracę możemy znaleźć w biurze rachunkowym lub firmie związanej z rachunkowością, ale nie są to jedyne miejsca, w którym księgowy może znaleźć zatrudnienie. Teoretycznie znajdzie ją w każdej innej jednostce, posiadającej obowiązek prowadzenia księgowości.

Ile zarabia księgowy?

Pensje księgowych różnią się w zależności od posiadanego stanowiska pracy. Asystent ds. księgowości zarabia średnio 3 308 zł miesięcznie, młodszy księgowy 3 704 zł. Pensja księgowego wynosi ok. 4 092 zł, starszego księgowego 5 545 zł, a samodzielnego księgowego 6 827 zł. 

Wysokość pensji księgowego zależy od kilku czynników. Na wysokość wynagrodzenia wpływ ma przede wszystkim miejsce wykonywania zawodu. Najwięcej zarabia się w województwie mazowieckim. Co więcej, księgowi zarabiają o wiele lepiej w firmach o kapitale zagranicznym. 

Zobacz też: http://www.bytovia.pl/poszukiwanie-pracy-wszystko-co-musisz-o-tym-wiedziec/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here