Przytulny i zorganizowany

Urządzanie salonu nie zawsze jest prostym zadaniem. Głównie związane jest to z faktem, iż jest to jedno z najbardziej wielofunkcyjnych pomieszczeń w całym domu. Tutaj wypoczywamy po pracy, spędzamy czas z najbliższymi, relaksujemy się przy filmie lub książce. W wielu przypadkach to właśnie w salonie mieści się też domowe biuro lub zaimprowizowany kąt do pracy zdalnej bądź zajmowania się swoim hobby. Jak urządzić salon, by mógł spełniać wszystkie te funkcje, a przy tym był przytulny i dobrze zorganizowany?

Meble do salonu — wygodne i wielofunkcyjne

Najważniejszym elementem wystroju przytulnego salonu są meble wypoczynkowe. Centralnym punktem całego pomieszczenia jest oczywiście kanapa; większość osób nie wyobraża sobie także salonu bez miękkich foteli, w których można zatopić się po ciężkim dniu. Praktycznym dodatkiem jest też pufa, pełniąca najczęściej rolę podnóżka.

Aby urządzić przytulny salon, meble te powinny być przede wszystkim wygodne. Zadbaj o przyjemne w dotyku, miękkie obicia z modnej, welurowej tkaniny, tapicerowane podłokietniki oraz oparcia, które zapewnią maksymalną wygodę niezależnie od pozycji, jaką przyjmiemy.

Nowoczesne meble do salonu są jednak nie tylko eleganckie i wygodne, ale także niezwykle praktyczne. Klasykiem są oczywiście otwierane pufy ze schowkiem w środku. Chcąc jednak zyskać jeszcze więcej przestrzeni do przechowywania rzeczy, których nie chcemy trzymać na wierzchu, możemy zainwestować w fotele lub kanapy wyposażone w sprytne schowki ukryte w podłokietnikach. Popularne są również stoliki kawowe z szufladami lub dodatkowym blatem. Wielofunkcyjne meble to najprostszy sposób na to, by urządzić salon nowocześnie oraz cieszyć się przytulną i dobrze zorganizowaną przestrzenią.

Unikaj nadmiaru mebli i dodatków

Urządzanie salonu ma na celu stworzenie wnętrza, w którym będziemy mogli się przede wszystkim zrelaksować. A nie od dziś wiadomo, że wypoczynkowi sprzyja uporządkowane otoczenie, w którym nie jesteśmy bombardowani nadmiarem bodźców. Dlatego bardzo ważną kwestią jest dobór odpowiedniej ilości mebli służących głównie do przechowywania. Szafy, komody, witryny — wszystko to pozwoli usunąć z naszego pola widzenia rzeczy, które mogą tworzyć wrażenie bałaganu.

Jednocześnie należy pamiętać o tym, by zachować umiar. Nadmiar mebli i dodatków może sprawić, że wnętrze będzie „zagracone”, sprawiając nieprzyjemne, przytłaczające wrażenie. Dlatego lepiej jest wybrać jedną, pojemną szafę niż kilka komód czy regałów.

Dobrze jest też postawić na czyste, nowoczesne formy, które nie będą męczyć nas nadmiarem detali. Jednocześnie należy pamiętać, że dom to nie muzeum. Dbałość o ład i porządek nie powinna sprawić, że urządzony przez nas salon będzie sprawiać wrażenie zimnego i niezbyt przyjaznego. Doskonałą inspiracją przy urządzaniu salonu, w którym króluje prostota w przytulnym wydaniu, są wnętrza w stylu skandynawskim, którego poszczególne elementy doskonale sprawdzają się w bardzo różnorodnych aranżacjach.

Salon dla Ciebie, nie Ty dla salonu

Dążąc do urządzenia wnętrza jak z magazynu wnętrzarskiego, możemy łatwo zapomnieć o tym, że musi być w nim przestrzeń dla nas samych. Wnętrze musi bowiem współgrać z Twoją osobowością, zainteresowaniami i preferencjami. To oczywiste, że jeśli interesujesz się egzotycznymi roślinami lub akwarystyką, w Twoim salonie musi się znaleźć miejsce na związane z tym akcesoria. Ściany u miłośnika sztuki prawdopodobnie będą pokrywać obrazy lub grafiki. Choć może się wydawać, że kłóci się to z zasadami urządzania salonu w taki sposób, by sprawiał wrażenie przestronnego i uporządkowanego, zdecydowanie warto go wzbogacić o takie elementy. Dzięki temu wnętrze nabierze wyjątkowego charakteru, a my będziemy czerpać jeszcze większą przyjemność z przebywania w nim.

Przytulny, ciepły salon to marzenie wielu z nas. Niestety, nie zawsze wiemy, jak osiągnąć idealny efekt — szczególnie jeśli z powodu niewielkiego metrażu lub niezbyt ustawnego kształtu pomieszczenia musimy zrezygnować z niektórych pomysłów. Wystarczy jednak znajomość podstawowych zasad urządzania wnętrz oraz garść inspiracji. Przytulny salon obecnie jest elementem pojawiającym się w wielu przykładowych aranżacjach domów. Dzięki temu samodzielne urządzenie salonu staje się prostsze niż kiedykolwiek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here