Rozwój dziecka w pierwszym roku życia

Dziecko rozwija się zdecydowanie najszybciej w pierwszym roku swojego życia. Obserwacja zachodzących w jego ciele i organizmie zmian sprawia rodzicom niemałą przyjemność, choć niejednokrotnie bywa też powodem pewnych stresów, jeżeli zachowanie bądź wygląd dziecka zaczynają odbiegać dość mocno od tych książkowych. Jak zatem powinien wyglądać prawidłowy rozwój niemowlaka tydzień po tygodniu? Jak powinien się on zachowywać w poszczególnych miesiącach swojego życia?

W trakcie pierwszych trzech miesięcy każdego dziecko przejdzie ogromną i mocno zauważalną zmianę. Rozwinie się niesamowicie, a wraz z nim rozwiną się także jego opiekunowie bądź rodzice. Dowiedzą się, w jaki sposób odżywiać i pielęgnować tą małą istotkę. Odkryją sztukę kąpieli noworodków i najróżniejsze kosmetyki poprawiające wygląd ich skóry, a także zapobiegające powstawaniu odparzeń. Po raz pierwszy w życiu spotkają się z dziecięcą kolką, odbijaniem czy nieprzerwanym płaczem. Staną się rodzicami z krwi i kości, którzy potrafią nie spać całymi nocami, byleby tylko czuwać przy swoim maluszku.

Następnym etapem w kalendarzu rozwoju niemowlaka jest okres występujący pomiędzy ukończeniem trzeciego a szóstego miesiąca życia. Jest on ściśle związany z dziecięcym snem. Dziecko nareszcie nie musi ucinać sobie tak wielu drzemek w ciągu dnia, potrzebuje mniej odpoczynku do pełnej regeneracji i zaczyna powoli wariować. Zmienia się mimika jego twarzy. Maluszek próbuje po raz pierwszy się uśmiechnąć, potrafi już okazać kilka odmiennych emocji i jest w stanie powiadomić swoich rodziców o swoim głodzie bądź zmęczeniu. Rodzice na tym etapie muszą skupić się przede wszystkim na jego diecie i stopniowo ją rozszerzać.

Kolejny etap to już okres między szóstym a ósmym miesiącem życia. Zazwyczaj jest to najtrudniejszy moment, w którym dziecko po raz pierwszy zaczyna pokazywać swój charakter. Przestaje być przepięknie prezentującym się maluszkiem, który całymi dniami mógłby wyłącznie jeść i spać. Zaczyna rozrabiać, staje się aktywny fizycznie i próbuje samodzielnie siadać oraz raczkować. Zauważalnemu rozwojowi ulega też jego mowa. Kilkumiesięczny szkrab potrafi już gaworzyć i zwykle na tyle mu się to podoba, że bez przerwy wydaje z siebie różne dźwięki, nie pozwalając swoim rodzicom ani na pracę, ani na wypoczynek. Ten okres bywa najbardziej frustrujący, ale jednocześnie najprzyjemniejszy.

Rozwój niemowlaka tydzień po tygodniu kończy się w momencie, gdy dziecko kończy swój pierwszy roczek życia. Na kilka miesięcy przed tymi najważniejszymi urodzinami potrafi już bez problemu raczkować i jest w stanie samodzielnie przemieszczać się z jednego pokoju do drugiego. Rodzice dostrzegają też, że nareszcie ich dziecko zaczyna ich rozumieć. Mogą wtedy zacząć opowiadać mu o całym świecie, wyjaśniać znaczenie różnych wyrazów czy po prostu czytać kolorowe książeczki wypełnione fantastycznymi historyjkami. Najtrudniejszy etap rozwoju niemowlaka mają już za sobą. Teraz nadszedł czas na zajęcie się wychowaniem tego słodkiego szkraba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here