Sprzęt do nurkowania

W życiu każdego nurka pojawia się taki moment, w którym nurkowanie na niewielkich głębokościach i podziwianie podwodnego świata przestaje być zadowalające. Zejście niżej staje się marzeniem, któremu nie można się oprzeć. Jaki sprzęt jest niezbędny do nurkowania głębinowego?

Kamizelka ratowniczo – wyrównawcza

Odwiedzając sklep nurkowy, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w kamizelkę ratowniczo-wyrównawczą. Jej zadaniem jest pomoc nurkowi w utrzymaniu bezpiecznej pozycji na powierzchni wody. Pozwala również na wypłynięcie na powierzchnię w sytuacji awaryjnej. Jest to niezbędny sprzęt, od którego zależy bezpieczeństwo nurka.

Wybór kamizelki jest niezmiernie ważny, gdyż to właśnie do niej przymocowana jest butla. Koniecznie trzeba również sprawdzić jak mocno kamizelka obciska ciało po napompowaniu. Luzowanie lub zaciąganie pasków w trakcie nurkowania jest niedopuszczalne.

Butla nurkowa – jaką wybrać?

W sklepie nurkowym można również kupić butlę nurkową. Butla może być stalowa lub aluminiowa. Warto wiedzieć, że butli stalowych używa się do nurkowania w słodszych i zimniejszych wodach. Aluminiowe sprawdzą się w cieplejszych i słonych wodach.

Odwiedzając sklep nurkowy należy zwrócić uwagę na cylinder w jaki wyposażona jest butla nurkowa. Ważne jest, by był on szczelny. Kolejnym elementem, który koniecznie trzeba skontrolować przed nurkowaniem są oznaczenia na butli. Data atestu, ciśnienie pracy, ciśnienie próby oraz ciężar i pojemność muszą znaleźć się wśród oznaczeń. Osoby, które nie mają doświadczenia powinny poprosić o pomoc pracownika sklepu nurkowego.

Co jeszcze powinien mieć ze sobą nurek?

Sklep nurkowy to miejsce, gdzie każdy nurek zaopatrzy się we wszystko, co jest niezbędne do przyjemnego i przede wszystkim bezpiecznego nurkowania.

W sklepie nurkowym można nabyć worek wodoodporny, który przyda się, by uchronić rzeczy, które pozostaną na łodzi. Koniecznie również trzeba pamiętać o kompasie, nożu nurkowym oraz mocnej latarce, która jest niezbędna wszędzie tam, gdzie kończy się dostęp do światła słonecznego.

W sklepie nurkowym koniecznie trzeba również kupić ratunkowe urządzenie GPS. Jest to niewielkie, poręczne pudełko, które zawsze trzeba mieć pod ręką. W razie kryzysowych sytuacji uruchomione zaalarmuje inne łodzie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy DIVEZONE.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here