W którym tygodniu ciąży można określić płeć dziecka?

Płeć dziecka – w którym tygodniu, kiedy należy wykonać USG aby dowiedzieć się o jego płci. Głównie jest to zależne od tego, która jest to ciąża z kolei.

Badanie USG może pozwolić na weryfikację płci najczęściej w okolicach 16 tygodnia ciąży, a to za sprawą widocznych już narządów płciowych u dziecka. Są jednak odstępstwa od reguły i może być to możliwe wcześniej jak i później, dziecko może być ułożone w takiej pozycji podczas badania, że nie sposób będzie zidentyfikować jego płeć, w takim wypadku musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać do następnego badania USG. Oczywiście do tego, czy uda nam się stwierdzić płeć dziecka, należy również uwzględnić takie czynniki, jak doświadczenie lekarza przeprowadzającego badanie, sprzęt którym się je wykonuje i masę ciała mamy. Tak więc nie możemy założyć, że na pewno za pierwszym, drugim czy nawet trzecim razem uda nam się ustalić jego płeć, trzeba wykazać się cierpliwością.

Matka może również oddać swoją krew do badania, zbadane w niej cząsteczki DNA płodu pozwolą stwierdzić płeć dziecka. Jeżeli znajdziemy tam chromosom Y, to oznacza, że będzie to chłopiec, a jeśli nie będzie żadnego chromosomu, to możemy się spodziewać dziewczynki.

Płeć dziecka można także określić poprzez bicie serca, u chłopców serce bije od 110 do 130 uderzeń na minutę, a u dziewczynek wartość zwiększą się od 140 do 160 uderzeń na minutę.

Możemy również zainwestować w test paskowy, koszt takiego testu oscyluje w granicach 120 zł. W jaki sposób działa taki test? Test paskowy w swoim działaniu zbliżony jest do testu ciążowego, badany jest w nim mocz matki. W tym wypadku będziemy zwracać uwagę na kolor testu jaki pojawi się po przeprowadzeniu zabiegu. Niebieski oznacza chłopca, a różowy lub zielony dziewczynkę. Test paskowy jest dostępny w aptekach i należy pamiętać, że nie jest tak dokładny jak profesjonalnie przeprowadzone badanie USG.

Co decyduje o płci dziecka?

Płeć dziecka jest określana już w momencie zapłodnienia. W latach szkolnych na lekcjach biologii z pewnością każdy z nas zetknął się z chromosomami X i Y, plemnik zawiera jeden z nich. Komórka jajowa u kobiety ma wyłącznie chromosom X. Także jeśli komórka jajowa otrzyma plemnika Y możemy świętować zbliżające się narodziny chłopca, a jak X to dziewczynki.

Czy można zaplanować poczęcie chłopca bądź dziewczynki?

Można, jest możliwość w sposób naturalny zaplanować płeć niepoczętego jeszcze dziecka. Istnieje metoda Shettlesa. Żeby podana metoda zadziałała, musimy znać dokładny moment owulacji, jeśli znamy termin jajeczkowania wystarczy odbyć stosunek z 40 godzinnym wyprzedzeniem przed owulacją. Dzieje się tak dlatego, ponieważ plemniki X są dużo wolniejsze od plemników Y, ale są bardziej wytrzymałe i dłużej przetrwają w kanałach rodnych kobiety. Aby mieć syna należy rozpocząć współżycie w momencie rozpoczęcia owulacji. Plemniki Y są szybkie i mają duże szanse na zapłodnienie w danym momencie.

Jednakże należy pamiętać, że w tym wszystkim najważniejsze jest dobro dziecka i samej matki, ciąża bez komplikacji i w rezultacie zdrowe dziecko to priorytety którymi należy się kierować

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here