Wczesna ciąża

Po zapłodnieniu hormony ciążowe ruszają do pracy. Zaczyna się burzliwy okres w organizmie. Jednak nie oznacza to, że od razu da się je poczuć. Pierwsze symptomy ciąży pojawiają się u kobiet w przeróżnym czasie. Wczesna ciąża jest zagadką dla przyszłych mam, twierdzących, że poczuły, że są już w ciąży, już kolejnego dnia po stosunku, inne natomiast, gdyby nie brak krwawienia, mogłyby przechodzić całą ciążę nawet się nie domyślając, że w niej są.
Nawet jeśli tylko przypuszczenie, że mogło się zajść w ciążę, należy jak najszybciej zacząć brać kwas foliowy. Szczególnie we wczesnym etapie jest to bardzo istotne dla układu nerwowego tworzącego się płodu.
Nie wszystkie z nich oznaczają ciążę. W tych sytuacjach fałszywe alarmy to norma. Jeśli pojawiają się w grupie, oznacza to najprawdopodobniej ciążę.
Objawy:
huśtawki nastroju, wybuchowość oraz płaczliwość spowodowane hormonami ciążowymi to norma we wczesnej fazie i nierzadko jeszcze długo później.
nadwrażliwość piersi, która często jest bardziej intensywna niż przed okresem, na biuście bardziej widoczne są naczynia krwionośne, a brodawki stają się ciemniejsze. Same piersi zwiększają się i mogą sprawiać wrażenie sztucznych ponieważ są twardsze i pełniejsze.
senność oraz zmęczenie również towarzyszy młodej mamie. Często trudnością jest dotrwanie do wieczornego serialu czy filmu. A przeczytanie strony książki graniczy z cudem.
poranne mdłości czy nudności, choć mogą świadczyć często o zatruciu pokarmowym, również trzeba zaliczyć do ścisłej czołówki pierwszych symptomów ciąży.
wyostrzony zmysł węchu, który już w tydzień lub dwa po zapłodnieniu może spowodować, że zapachy wyczujemy, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Niekiedy to zwykły objaw zatrucia pokarmowego, infekcji lub zbyt wybujałej wyobraźni.
brak miesiączki to niby wiadomy objaw ciąży jednak krwawienie może być opóźnione albo zatrzymane z wielu powodów na przykład ze stresów, błędnej diety, wyjazdów lub swoistego strachu przed ciążą. Zdarza się też odwrotna sytuacja kiedy kobiety krwawią już będąc w stanie błogosławionym. To nie jest miesiączka, a krwawienie. I może się pojawiać także kiedy spodziewasz się potomka.
Oprócz objawów, nie sprawiających dyskomfortu, wczesna ciąża przynosi też pewne dolegliwości. Na pocieszenie trzeba wiedzieć, że zwykle przemijają wraz z ukończeniem się pierwszego trymestru. Do najczęstszych z nich można wyróżnić:
bóle w dole brzucha u przyszłych mam to norma. Dużo narzekają, że na wstępie ciąży ból w dole brzucha pojawia się dość często. To skutek poszerzania się wiązadeł w macicy.
zaparcia gdyż podwyższony poziom progesteronu niekiedy może zwalniać tempo metabolizmu.
mdłości aby je złagodzić, trzeba jeść częściej, ale w małych ilościach. Gdy najbardziej odczuwa się dolegliwości o poranku, jeszcze przed powstaniem z łóżka zjedz małą przekąskę, np. dwa paluszki. Do herbatki dodaj plasterek imbiru, to też stary sposób na ciążowe problemy.
zgaga szczególnie gdy towarzyszą jej niestrawność oraz kwaśne odbijanie się, może stać się prawdziwym utrapieniem.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŻywienie
Następny artykułOdżywianie w ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here