Z czego powstają i jakie mają cechy naczynia biodegradowalne

Naczynia biodegradowalne to specyficzny rodzaj naczyń jednorazowych, które są szczególnie pożądane w plenerowych gastronomiach, którym zależy nie tylko na wysokiej jakości dań, ale też na ochronie środowiska. Zastanówmy się jednak, z jakich materiałów powstają, jakie mają cechy i dlaczego naprawdę warto po nie sięgnąć.

Materiały, które wykorzystywane są do produkcji naczyń biodegradowalnych

Aby mówić o tym, że naczynia jednorazowe są biodegradowalne, muszą zostać przede wszystkim odpowiednio przygotowane. Pierwszym krokiem w tym celu jest stworzenie ich z materiałów, które mogą zostać poddane recyklingowi lub rozkładowi na substancje proste. Ma to nastąpić w taki sposób, aby naczynia nie pozostawiały po sobie odpadów i nie wymagały długiego składowania lub przetwarzania. Cały proces powinien odbywać się przy tym naturalnie, za pomocą biologicznych metod rozkładu.

Dlatego też istnieje kilka podstawowo wykorzystywanych materiałów, z których tworzone są naczynia ekologiczne. Należą do nich: trzcina cukrowa, otręby, bambus oraz PLA (polilaktyd). Są to materiały, które dobrze utrzymują swój kształt, są wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak między innymi wilgoć czy tłuszcz. Ich niewątpliwą zaletą jest też lekkość, która przekłada się na możliwość ich łatwego przechowywania oraz transportu.

Najważniejsze cechy naczyń ekologicznych

Jednorazowe naczynia ekologiczne muszą być przede wszystkim odporne na działanie czynników zewnętrznych. Nie mogą reagować z żadną substancją, która znajduje się w pożywieniu. Nie mogą też rozmiękać i zmieniać swojego kształtu pod wpływem wilgoci czy tłuszczu. Dlatego też wykonywane są z wysokiej jakości, bardzo mocnych materiałów, doskonale sprawdzających się właśnie w kontakcie z innymi substancjami.

Kolejna ważna cecha naczyń biodegradowalnych to oczywiście możliwość ich rozłożenia w krótkim czasie i za pomocą naturalnych metod. Dzięki temu naczynia nie powodują zanieczyszczenia środowiska, nie wymagają składowania czy agresywnych metod utylizacji. Wiele z nich może nawet wspomóc środowisko dzięki temu, na jakie substancje się rozkłada.

Istotną cechą naczyń biodegradowalnych jest także ich użyteczność. Są jednorazowe, więc nie wymagają zmywania (a to kolejna oszczędność ekologiczna, gdyż nie zużywamy wody i prądu). Daje to poważną oszczędność czasu każdemu, kto nie lubi tego żmudnego zajęcia i rozwiązuje problem brudnych naczyń tam, gdzie po prostu nie ma warunków do ich mycia.

Dzięki odpowiednim kształtom są też bardzo poręczne i można je wykorzystywać w wielu sytuacjach, zarówno w gastronomiach plenerowych, jak i podczas rodzinnego spotkania przy grillu na działce. Do dyspozycji są praktycznie wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak sztućce, miseczki, kubeczki, rurki czy talerze.

Kto powinien po nie sięgnąć?

Biodegradowalne naczynia jednorazowe ekologiczne są szczególnie polecane osobom, którym zależy na poprawie stanu środowiska, ale też na niskich kosztach eksploatacyjnych. Pozwalają bowiem uniknąć dodatkowych opłat, związanych z myciem naczyń. Są idealnym rozwiązaniem między innymi w mobilnych i plenerowych gastronomiach czy podczas organizowania różnorodnych eventów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here