Zalecenia dietetyczne w kamicy moczanowej

Kamica moczanowa to rodzaj kamicy nerkowej, która powstaje w wyniku następujących czynników: zbyt małej ilości wody i płynów w diecie, niedoboru magnezu oraz przewlekłego zakażenia przewodu pokarmowego.Kamica moczanowa jest różnie nazywana ze względu na miejsce, gdzie występuje, np. kamica nerkowa, moczowodowa, kielichowa, pęcherzowa lub cewkowa. Choroba polega na odkładaniu się w drogach moczowych osadów, które powstają z kwasu mocznika. Dolegliwości nerkowe występują najczęściej u osób starszych.

Jaka jest wskazana dieta w kamicy moczowej?

W diecie powinny występować wszelkie lekkostrawne produkty. Potrawy powinny być gotowane. Dlatego właśnie dlatego powinna być skomplikowana. Dlaczego? Aby kwasowość moczu zmniejszała się w alkalicznym środowisku. Polecanymi produktami są między innymi: miód, mleko, soki owocowe, warzywa oraz cukier. Należy pić wodę w bardzo dużych ilościach. Ponadto powinniśmy ograniczyć rośliny strączkowe czy drób. W żadnych przypadku nie powinniśmy spożywać baraniny, grzybów czy mocnej herbaty. Kamica nerkowa jest stanem podczas którego w nerkach, drogach moczowych oraz pęcherzu moczowym występuję osady, w wyniku których dochodzi do powstania kamieni. Kamica nerkowa jest takim stanem, gdzie konkretnie w nerce, drogach moczowych bądż w pęcherzu tworzą się złogi, zwane kamieniami.

Dlaczego tak się dzieje?

Powodów może być naprawdę wiele. Genetyka, nieodpowiednia dieta, otyłość czy nawet nadczynność tarczycy. W każdym przypadku wymagany jest wywiad lekarski, który ma na celu wykluczenie różnego rodzaju dolegliwości. Należy tutaj spożywać płyny w jak największej ilości. Zarówno rano, nad czczo. Jak i przed snem. Dodatkowo należy unikać wszelkiej mocnej kawy oraz herbaty. Przestrzeganie diety jest bardzo, bardzo ważne. Równie ważna jest aktywność fizyczna. Kamica nerkowa nie lubi osób otyłych. Właśnie między innymi z tych powodów warto zacząć się odchudzać. Regularnie, powoli. Nikt tutaj nie mówi o radykalnym, nagłym odchudzaniu. Odchudzanie może być pewnego rodzaju zabawą. Ma nam sprawiać przyjemność. Pomocne będą tutaj nie tylko ćwiczenia, pływanie, ale również poważne podejście do sprawy. W każdym przypadku osoba borykająca się z kamicą nerkową, powinna zadbać o właściwe odżywianie. Wszystko zależy od rodzaju dolegliwości. Nie mówimy tutaj o konkretnych przepisach czy składnikach.

Ze względu na podział kamicy nerkowej, jedne osoby mogą dostarczać swojemu organizmowi duże ilości owoców i warzyw, a inne powinny je unikać. Dodatkowo kamica moczanowa dotyka o wile częściej mężczyzn. Na pewno w takim przypadku należy całkowicie wykluczyć z diety baraninę, śledzie, szproty, kawior, orzechy czy czekoladę zarówno gorzką jak i mleczną. Właśnie w kamicy moczanowej należy spożywać w dużej ilości warzywa i owoce, w przeciwieństwie do innych jej rodzajów. Woda ma być tutaj podstawą. Warto również spożywać chudy ser, kapustę czy produkty zbożowe. Jednak najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem będzie po prostu zapytanie lekarza prowadzącego o produkty jakie powinniśmy spożywać, a jakie nie. W końcu takie zalecenia są najważniejsze. Powinniśmy się do do nich bezgranicznie stosować.

Dieta, dietą lecz sama dieta nie wystarczy, aby wyleczyć tą dolegliwość. Odżywianie może być dużym dodatkiem do odpowiedniego leczenia farmakologicznego.Nie ma w tym rodzaju żadnych jednoznacznych leków, które pacjent powinien przyjmować. Na pewno jednak wszystkie leki są wydawane tylko i wyłącznie na receptę. Bardzo często leki te są zmieniane w celu poprawy zdrowia. Zawsze i bezwzględnie należy się stosować do dawkowania, jakie zalecił nam lekarz. W przeciwnym wypadku możemy narazić swoje zdrowie, w nawet życie. Każdy lekarz tak naprawdę ma inne podejście w przypadku leczenia konkretnego pacjenta. Duże znaczenie ma wiek pacjenta, jego waga oraz inne istotne czynniki, jak sytuacja rodzinna czy genetyka. Geny mogą mieć tutaj duży wpływ na stan obecny, w którym się znajdujemy. Na pewno warto poinformować urologa o wszelkich dolegliwościach w rodzinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here