Zdrowy sen niemowlęcia

Dziecko w domu absorbuje prawie cały czas i uwagę rodzica. Zwłaszcza pierwsze dziecko nastręcza młodym rodzicom sporo kłopotu. Nie jesteśmy pewni jak je karmić, ubierać, ile czasu powinno spać, czy prawidłowo się rozwija. Spora część rodziców jeszcze przed urodzeniem się dziecka chłonie literaturę na tematy związane z opieka, odpowiednim żywieniem i wychowaniem. Dbamy o dziecko jak najlepiej umiemy, jednak czasami nie wszystko idzie zgodnie z naszym planem.

Brak odpowiedniej ilości snu u noworodka i niemowlęcia nie tylko sprawia, że rodzice nie mogą się odpowiednio wyspać i wypocząć. Niewystarczająca ilość snu to sygnał, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego.

Odpowiednia ilość snu dla noworodka to od 16 do 22 godzin. Wraz z rozwojem dziecka ta liczba powoli się zmniejsza. Najbardziej przeszkadza nam nieprawidłowy sen lub jego brak, kiedy występuje w ciągu nocy. Niemowlę nie rozróżnia jeszcze pory doby, jednak jego rodzice już jak najbardziej. Chroniczne niewysypianie się jest uciążliwe, chodzimy potem półprzytomni i możemy mieć kłopoty z koncentracją, która jest bardzo ważna podczas opieki nad małym dzieckiem. Kiedy niemowlę nie chce spać najczęściej informuje cały dom o swoim niezadowoleniu głośnym krzykiem. Powody tej niechęci mogą być bardzo różne.

Pierwszy powód może się wydawać banalny, jednak jest to bardzo częsta przyczyna budzenia się dziecka. Być może maluch jest po prostu głodny. Układ pokarmowy niemowlaka jest bardzo mały, więc jednorazowo może przyjąć małe ilości pożywienia. Sprawia to, że dziecko trzeba karmić często w małych dawkach. Jeśli dziecko nie może zasnąć po nakarmieniu, być może oznacza to, że wybudzasz je w jego trakcie. Postaraj się nie robić podczas tej czynności dużo hałasu, nie zapalać światła. Możesz też spróbować nakarmić dziecko na leżąco.

Kolejnym powodem może być zbyt wysoka temperatura panująca w łóżeczku. Małe dzieci są na nią bardzo wrażliwe. Musimy pamiętać, że jeżeli nam jest gorąco, dziecku najprawdopodobniej też. Starajmy się więc dopasować ubranka oraz przykrycie dziecka do warunków panujących w otoczeniu.

Przyczynami braku snu lub wybudzania może być także niewygodne miejsce do spania. Jeżeli podejrzewasz, że Twojemu dziecku może być niewygodnie, spróbuj zmienić miejsce snu (na przykład na wózek). Jeśli tam dziecko będzie spało spokojnie powinno się pomyśleć o zmianie stałego miejsca spania. Powodem niespania może być także podrażnienie delikatnej skóry dziecka. Podczas przewijania lub kąpieli zwracaj szczególną uwagę na to czy dziecko nie ma otwarć czy odparzeń. O prawidłową pielęgnację dziecka pomogą Ci zadbać specjalnie do tego przeznaczone kosmetyki.

Kłopoty ze snem mogą wynikać także ze zbliżającej się infekcji. Dziecko może czuć już jej pierwsze objawy. Jeżeli nieprawidłowy sen wystąpił nagle, warto profilaktycznie zabrać malucha do lekarza w celu zbadania jego stanu zdrowia.

To tylko niektóre możliwe przyczyny złego snu u niemowląt. Każde dziecko jest inne i żeby poznać przyczynę niechęci do snu lub wybudzania, musimy je dokładnie obserwować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here