smartfon

Życie bez smartfona wielu z nas wydaje się już dzisiaj niemożliwe. Te urządzenia to już nie tylko telefony, ale bazy wiadomości, centrum bezcennych aplikacji, narzędzie dostępu do wszystkich niezbędnych plików i sieci. Producenci prześcigają się w pomysłach na kolejne funkcjonalności, które mają przyciągnąć naszą uwagę. Znalezienie w tej wielości idealnego rozwiązania wcale nie wydaje się takie proste. 

  1. Ile chcesz wydać?
  2. Kluczowe parametry
  3. Ile chcesz wydać?

Jak wybrać telefon, kiedy poszczególni producenci kuszą nowymi rozwiązaniami, coraz lepszymi parametrami oraz szeregiem innych danych (które nie ukrywajmy często niewiele nam mówią)? Przede wszystkim na samym początku warto wyraźnie określić swój budżet. Taka decyzja powinna znacznie uprościć proces zakupowy. Smartfona można bowiem kupić za kilkaset złotych, można go także kupić za kilka tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, jakimi dysponujesz środkami i ile z nich jesteś gotowy przeznaczyć na zakup nowego telefonu. Przedział rzędu 500-600 zł daje ci możliwość zakupu urządzenia do wykonywania połączeń surfowania po sieci, a także odbierania poczty. Możesz tutaj zainstalować właściwie wszystkie aplikacje, niestety od pewnego momentu każda kolejna będzie spowalniać system. O zaawansowanej trzy także możesz zapomnieć. W przedziale do 2000 zł znaleźć już możesz ciekawe rozwiązania, które sprawdzają nie przy większości potrzeb potencjalnego użytkownika. Telefony kosztujące około 2000 zł tel całkiem wydajny sprzęt. Powyżej 2500 zł znajdziesz modele z najwyższej półki – te najlepsze potrafią kosztować nawet 5000 – 6000 zł. To rozwiązanie dla osób, które po prostu chcą mieć najnowszy model danego producenta, a także dla tych, którym zależy na wydajnym, błyskawicznie działającym sprzęcie, zapewniającym dźwięk i obraz na najwyższym poziomie.

Kluczowe parametry

Pożądane przez ciebie parametry to z reguły kwestia bardzo indywidualna. Wiele zależy od tego, czy telefon ma być wykorzystywany głównie do pracy, oglądania filmów w podróży, zaawansowanych gier. Czego innego będzie potrzebować osoba projektująca na smartfonie, innego – zapalony gamingowiec, a jeszcze innego handlowiec, który nieustannie musi być ze swoimi klientami w kontakcie na różny sposób. Wypadkowa tego, co robimy i jakie mamy oczekiwania oraz możliwości, jakie daje producent, to pożądany model telefonu. Najczęściej najważniejsze okazują się:

  • przekątna ekranu i związana z nią rozdzielczość –  pierwszym kryterium jest wielkość przekątnej; najpopularniejsze smartfony mają obecnie od 5 do 6 cali; w przypadku gdy dużo pracujesz, piszesz, projektujesz na smartfonie, warto wybrać nieco większy model (powyżej 6 cali), natomiast jeśli zależy ci na małym, kompaktowym urządzeniu, bez większego problemu powinieneś znaleźć również model 4-5 calowy; ważna jest jednak nie tylko wielkość ekranu, ale i jego rozdzielczość; oczywiście im większy ekran, tym lepsza rozdzielczość, natomiast trzeba pamiętać, że ma to przełożenie np. na znacznie szybsze zużywanie się energii i nie zawsze przynosi tak znaczące rezultaty. Wiele osób nie widzi różnicy przy zbliżonych do siebie wartościach rozdzielczości. Znaczenie tego parametru jest ważne, natomiast wydaje się, że producenci nadają mu jednak wyższe znaczenie od rzeczywistego.
  • aparat – druga bardzo ważna kwestie, dzisiaj znacznie ważniejsza niż wiele innych parametrów; teraz nie chodzi już o zwykłe robienie zdjęć, ale o szerokie możliwości tworzenia małych dzieł sztuki; obecnie standardem staje się już kilka obiektywów o naprawdę bardzo wysokich parametrach, umożliwiać mają one wykonywanie nie tylko zdjęć niezwykłej jakości, lecz także filmów w jakości nawet 4K. Tutaj jednak warto zwrócić uwagę, że do wykorzystania pełnych możliwości aparatu potrzebny jest świetnie działający procesor (a ten z kolei zużywa niemało energii). Dla większości użytkowników znów tak rozbudowany aparat nie jest koniecznością, ponieważ nie wykorzystują nawet połowy z jego ogromnych możliwości.
  • procesor – ferie funkcjonalności, doskonały aparat, przekątna ekran i rozdzielczość wymagają maszynerii, która to wszystko „udźwignie”. Przede wszystkim chodzi tutaj zarówno o sam procesor, jak i podzespoły i wielkość pamięci RAM. Ma to znaczenie na przykład przy osobach, które dużo i często grają, a także nagrywają filmy lub projektują, korzystając z wielu aplikacji jednocześnie. Znów warto jednak tutaj zachować rozsądek. Oczywiście im lepszy procesor, tym sprawniejsze działanie sprzętu, natomiast klasa procesora w ogromnym stopniu przekłada się na cenę urządzenia, a naprawdę nie każdy użytkownik potrzebuje 8-rdzeniowego CPU.
  • bateria – nie ma chyba parametru, który interesowałby wszystkich użytkowników w takim samym stopniu, tutaj jednak chyba tak właśnie jest. Wszystkim zależy na jak najdłuższym czasie pracy baterii, mimo szerokich możliwości ładowania w trasie przez powerbanki i inne rozwiązania. Producenci starają się odpowiadać na tę potrzebę, natomiast trzeba zdawać sobie sprawę, że przy szybkim procesorze, wielu aplikacjach, zaawansowanym aparacie i odtwarzaczach video oraz intensywnym eksplowaniu sieci lub łączeniach online o wyjątkowo długiej pracy bez ładowania marzyć nie sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here