Psychologia dziecka

Niektórym rodzicom wydaje się, że psychologia dziecka jest bardzo prosta do zrozumienia i nie ma w niej nic złożonego. Myślą, że maluch nie jest świadomy tego, co dzieje się dookoła niego i jakie emocje przeżywają osoby znajdujące się w jego otoczeniu. To nieprawda! Psychologia dziecka jest niemalże tak samo skomplikowana i złożona, jak u dorosłej osoby. Każdy psycholog wie, jak łatwo można przestraszyć lub zranić tak małą istotkę. Silne przeżycia w wieku dziecięcym pozostają nieraz na całe życie i bywają przyczyną stanów lękowych, nieśmiałości, a nawet depresji.
Warto aby rodzice dowiedzieli się, na czym polega psychologia dziecka. Dzięki temu łatwiej będzie im zrozumieć malucha i będą mogli wspierać jego rozwój na każdym kroku. Właściwa wiedza jest podstawą do zrozumienia swojej pociechy i jej nie zawsze oczywistych zachowań.
Psychologia dziecka to bardzo szeroki temat, który w ostatnich latach poddawany jest wielu badaniom oraz eksperymentom. Jeszcze nigdy nie podchodzono tak poważnie do tematu wychowywania dzieci, jak obecnie! Trudno się odnaleźć w gąszczu porad, często sprzecznych i dotyczących wspierania rozwoju maluchów. Rodzice nie wiedzą już, kogo najlepiej słuchać. Psychologa, który zajmuje się różnymi, także najbardziej trudnymi przypadkami, czy swoich rodziców i znajomych, którzy codziennie zajmują się dziećmi i znają w praktyce sposoby na ich wychowywanie,
Dzisiejsza psychologia dziecka wskazuje wyraźnie, że niemowlęta należy wręcz rozpieszczać, aby rozwijały się zdrowo i wyrosły na pewnych siebie, zdecydowanych ludzi. To zupełnie inna szkoła niż ta, którą stosowały poprzednie pokolenia. Większość starszych ludzi do dzisiaj uważa, że małych dzieci nie wolno zbyt dużo nosić i reagować od razu na ich płacz. Nie wiedzą, że psychologia dziecka doradza całkiem inne metody. Najmłodsze dzieci potrzebują towarzystwa i opieki swojej mamy niemal przez cały czas, dlatego noszenie na rękach i natychmiastowa reakcja na płacz są na tym etapie wyjątkowo ważne! Takie dzieci rzeczywiście w późniejszym wieku są odważniejsze, pewne siebie i nie mają kompleksów.
Każdego rodzica powinna chociaż w niewielkim stopniu zainteresować psychologia dziecka. To bardzo ważne, aby wiedział, w jaki sposób maluch reaguje na określone zachowania i jak wpływają na niego emocje rodzica- zarówno pozytywne, jak i negatywne. Taka wiedza może okazać się bardzo przydatna w codziennych sytuacjach i być może pomoże rodzicowi powstrzymać się przed okazywaniem gniewu czy agresji przy dziecku. Rodziców powinna zainteresować psychologia dziecka, gdyż dzięki temu cała rodzina będzie mogła funkcjonować lepiej.
Wiele młodych dziewczyn uwielbia dzieci i chce wiązać z nimi swoją przyszłość. Dlatego wybierają na studiach popularny kierunek, jakim jest psychologia dziecka. W dzisiejszych czasach, zawód psychologa dziecięcego jest coraz bardziej potrzebny, dlatego nie ma obaw, że zabraknie pracy. Dziewczyna która ukończyła taki kierunek, może z powodzeniem samodzielnie przyjmować maluchy we własnym gabinecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here