Spożywanie kawy podczas karmienia piersią.

Rola matki to bardzo odpowiedzialna rola. Nawet ojciec nie jest w tak bezpośredni sposób odpowiedzialny za zdrowie i stan fizyczny dziecka jak matka.
Przykładem, który udowadnia tezę, że matka ma większą rolę odpowiedzialności za dziecko niż mężczyzna jest karmienie piersią. To co trafi do małego brzuszka dziecka jest zależne od tego co zje matka karmiąca. Dlatego niektóre pokarmy podczas karmienia piersią są zabronione dla kobiet karmiący. Przykładem takiego składnika codziennego menu, które powinno być ograniczone lub całkiem wyeliminowane podczas karmienia piersią jest kawa.
Kawa a karmienie piersią to temat często poruszany przez kobiety, które obecnie karmią piersią swoje dziecko. Właściwie nie chodzi o samą kawę a kofeinę, która ma negatywny wpływ na mały organizm dziecka. Kofeina, która jest zawarta w dużych ilościach w kawie ma działanie pobudzające. Dlatego jest nie wskazana dla zdrowia dziecka. Dodatkowo kofeina zawarta w dużych ilościach w kawie powoduje przyspieszenie czynności serca oraz rozdrażnienie u dziecka a w niektórych przypadkach nawet problemy ze snem dziecka. Szczególnie nie wskazane jest picie kawy przez matkę karmiącą w pierwszych dwóch miesiącach życia dziecka, ponieważ wówczas kofeina, która przedostaje się w około jednym procencie do tkanek dziecka z pokarmu, powoduje problemy ze snem oraz pobudzenie dziecka. Jest to efekt niechciany, ponieważ dziecko w takim krótkim okresie życia powinno mieć zapewniony jak największy spokój i harmonię. Absolutnie nie jest
mu potrzebne pobudzenie. Chociaż dawka ta jest bardzo mała, ponieważ jest to tylko 1% to i tak taka mała dawka wywołuje dosyć sporo niechcianych skutków, które mogą w przyszłości przełożyć się na ogólny stan zdrowia oraz psychikę człowieka. Dlatego warto zastanowić się nad tymi skutkami czy warto ryzykować zdrowiem dziecka.
Natomiast kofeina nie wpływa w żaden sposób na układ pokarmowy dziecka, co często myślą matki karmiące.
Po okresie ochronnym jakim są pierwsze dwa miesiące życia maluszka, matka karmiąca może wprowadzić w swoją ubogą dietę kawę, jednak w małych ilościach. Co oznaczają małe ilości? Kobieta nie powinna przekraczać dwóch filiżanek dziennie kawy, dla dobra swojego dziecka.
Kofeina zawarta w kawie również jest w innych produktach takich jak herbata, czekolada. Dlatego oprócz kawy kobieta powinna ograniczać również te składniki swojej diety dla karmiących, ponieważ obojętnie w jakim składniku menu znajduje się kofeina, ma ona identyczny negatywny wpływ na dziecko, które spożywa mleko od matki.
Niektóre mamy decydują się na karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym już od urodzenia, ponieważ czują, że nie będą w stanie ograniczać spożywania pewnych posiłków. Jednak warto się zastanowić czy warto odbierać małemu człowiekowi już na starcie takiego dobroczynnego dla człowieka posiłku, jaki jest mleko matki, ponieważ nie dość, że dzięki karmieniu zwiększa się więź matki z dzieckiem to dodatkowo spożywanie przez dziecko mleka od matki zwiększa odporność dziecka na różne infekcje. Czego nie otrzyma dziecko przy spożywaniu mleka modyfikowanego. Dlatego warto przeanalizować wszystkie za i przeciw i zdecydować czy ważniejsze dla nas jest dobro dziecka czy nasza silna wola.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here