chłodziwa

Obrabiarki CNC są maszynami sterowanymi numerycznie. Najczęściej są wykorzystywane do obróbki skrawaniem. Taki rodzaj obróbki powoduje, że wytwarza się ciepło, które utrudnia pracę, a w niektórych wypadkach może doprowadzić do uszkodzenia materału obrabianego lub używanego narzędzia.

Czemu chłodzenie podczas obróbki CNC jest tak istotne?

Uszkodzenie materiału, narzędzia lub samej obrabiarki może przynieść duże szkody. Dodatkowo maszyny CNC są droższe i trudniejsze do serwisowania od zwykłych obrabiarek. Chłodziwo jednak nie tylko zapobiega różnego rodzaju nieprzyjemny sytuacjom, ale poprzez zabsorbcję uwalnianego ciepła  pozwala na zwiększenie prędkości skrawania. Ciepło to powstaje w wyniku tarcia podczas skrawania. Chłodziwo jest w stanie je zniwelować do tego stopnia w którym nie zagraża obróbce. Ponadto prowadzi to do polepszenia jakości powierzchni wykonanych elementów, szczególnie w zakresie ich geometrii i chropowatości.

Jakie cechy mają dobre chłodziwa do obrabiarek CNC?

Potocznie chłodziwem nazywamy wszystkie ciecze obróbkowe, czyli chłodząco-smarujące. Chłodziwa do obrabiarek mają różne przeznaczenie w zależności od zastosowania. Wymaganiami tymi są dla przykładu zdolność chłodzenia i smarowania, przy jednoczesnym odprowadzaniu wiórów, a także zabezpieczanie wykonywanego elementu przez odpowiedni czas przed korozją. W dzisiejszych czasach do podstawowych założeń wynikających z pełnionej funkcji dochodzą także te związane z bezpieczeństwem ich użytkowania oraz brakiem negatywnego wpływu na środowisko.

Jakie chłodziwo do obrabiarki CNC wybrać?

Istnieje kilka podstawowych rodzajów cieczy obróbkowych. Są to ciecze olejowe, emulsyjne i syntetyczne. Każdy rodzaj ma swoje zalety. Chłodziwo syntetyczne pozwala na utrzymanie wysokiej czystości środowiska prac, przede wszystkim dlatego, że po wymieszaniu z wodą jest prawie bezbarwne. Są one stosowane najczęściej do szlifowania, jednak nie jest to jedyne ich wykorzystanie. Ich właściwości powodują, że jest to jedno z częściej wybieranych rodzajów chłodziwa przy obróbce metali.

Wybór odpowiedniego chłodziwa powinien zależeć od rodzaju obrabianego materiału oraz narzędzia, a także od rodzaju wykonywanej obróbki. Tylko wzięcie pod uwagę wszystkich tych czynników sprawi, że praca wykonywana przez obrabiarkę będzie spełniać wszystkie wymagania. Niezależnie od wybranego rodzaju chłodziwa należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta oraz zachować wszystkie środki bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here