Co dzieje się w czasie ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Jest to czterdzieści tygodni oczekiwania na przyjście na czas nowego członka rodziny. Dla kobiet planujących potomstwo bardzo ważna jest, aby znały miesiące ciąży z podziałem na tygodnie. Dzięki temu będą wiedziały co dzieje się z ich maleństwem oraz będą przygotowane na to, co będzie się działo z ich ciałem. Pierwszy trymestr to czas od pierwszego do czternastego tygodnia. Drugi trymestr to czas od piętnastego do dwudziestego siódmego tygodnia, a trzeci trymestr trwa od dwudziestego ósmego do czterdziestego tygodnia ciąży. W tym okresie w organizmie matki zachodzą niesamowite zmiany. Dziecko zaczyna się rozwijać począwszy od pierwszego tygodnia ciąży, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie odżywanie się oraz prowadzenie zdrowego trybu życia. Jeżeli kobieta planuje ciążę, bardzo ważna jest suplementacja kwasu foliowego nawet do trzech miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. Niedobory kwasu foliowego mogą prowadzić do bardzo poważnych wad płodu, tak zwanych wad cewy nerwowej, przez co dziecko może urodzić się poważnie chore lub bez jakichkolwiek szans na przeżycie poza organizmem matki. Kobiety muszą również pamiętać o absolutnym zakazie spożywania alkoholu i palenia papierosów w czasie ciąży, ponieważ to również może skutkować nieodwracanymi zmianami i chorobami płodu.
Pierwszy trymestr, czyli pierwsze trzy miesiące są bardzo ważne, ponieważ wtedy rozwijają się główne narządy organizmu dziecka. Już w piątym tygodniu ciąży formuje się smuga pierwotna, czyli oś rozwoju przyszłego kręgosłupa. W kolejnym tygodniu pojawia się zaczątek układu nerwowego, czyli mózgu, rdzenia kręgowego, a nawet oczu dziecka. Siódmy tydzień to czas powstawania układu krwionośnego i zawiązka serca oraz kończyn przypominających płetwy. Zarodek w tym momencie rozwoju ma już około 12 milimetrów długości. Swoje pierwsze ruchy zarodek zaczyna wykonywać w ósmym tygodniu ciąży, jednak nie są one jeszcze wyczuwalne dla matki.
Czternasty tydzień ciąży to ostatni tydzień pierwszego trymestru. Płód mierzy wtedy 7,5 centymetra długości, waży 30 gramów i jest już w pełni ukształtowanym, małym człowiekiem. Nadal jest jeszcze niezdolny do życia poza organizmem matki. Razem z pierwszym trymestrem kończą się poranne mdłości oraz znacznie maleje ryzyko poronienia. W tym czasie na twarzy płodu można zaobserwować różne grymasy i otwieranie ust. Pod koniec piątego miesiąca ciąży zaczyna pojawiać się owłosienie, w tym brwi i włosy na głowie. Ruchy dziecka są już rozpoznawane i wyczuwane przez matkę. Niekiedy pojawia się u dziecka również czkawka. W szóstym miesiącu płód otwiera oczy, a narządy wewnętrzne przesuwają się na swoje docelowe miejsca.
Ostatni, trzeci trymestr ciąży zaczyna się wraz z siódmym miesiącem ciąży. Gdyby poród nastąpiłby w tym momencie rozwoju, istniałoby prawdopodobieństwo przeżycia. Dzieje się tak, ponieważ układ nerwowy jest już wtedy odpowiednio rozwinięty. Ostatnie miesiące ciąży są to przygotowania dziecka do przeżycia w obcym dla niego zewnętrznym środowisku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here