Cukrzyca u dzieci - przyczyny i objawy

Cukrzyca to podstępna choroba, niejednokrotnie wykrywana bardzo późno, już w zaawansowanej fazie. Należy do tych schorzeń, które coraz częściej nas dopadają, niezależnie od wieku – niestety coraz częstsze jej przypadki są diagnozowane u dzieci, choć do tej pory wydawało się, że dotyka ona głównie osoby starsze.
Cukrzyca u dzieci – objawy:
– częste oddawanie moczu,
– niepokojące, nieustanne zmęczenie,
– spadek nastroju, apatia, rozdrażnienie,
– nasilone uczucie pragnienia,
– spadek wagi,
– zmiana intensywności apetytu – jego wzrost lub spadek.
To podstawowe symptomy choroby, które „lubią” ujawniać się w tym samym czasie, jednak warto pamiętać, że w przypadku pojawienia się któregokolwiek z nich samodzielnie – lepiej skorzystać z pomocy lekarza, który ustali przyczynę zamiany zachowania u dziecka.
Do najpoważniejszych objawów cukrzycy u dzieci, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarza, zalicza się tzw. kwasicę ketonową. Jest to stan zagrażający życiu dziecka, dlatego należy jak najszybciej wezwać pogotowie, jeśli u dziecka zauważymy słodki, acetonowy zapach z ust, wysypkę, suchość ust i skóry, zajady, dolegliwości ze strony układu pokarmowego – nudności czy wymioty. Warto jednak pamiętać, że kwasica ketonowa pojawia się w bardzo rozwiniętej chorobie – dzisiejsza medycyna wykrywa cukrzycę znacznie szybciej, nie dopuszczając do tak poważnych konsekwencji.
Najczęściej diagnozowaną wśród dzieci cukrzycą jest cukrzyca typu I – insulinozależna, która nie wynika ze złego sposobu odżywiania dzieci czy ich nadwagi. To choroba autoimmunologiczna – z niewyjaśnionych do końca przyczyn organizm sam siebie zaczyna atakować, niszcząc zdrowe komórki trzustki. Ostateczną konsekwencją tego procesu jest zaprzestanie wytwarzania insuliny przez organizm dziecka, przez co konieczne jest jej podawanie dożylne. Z tego też powodu bardzo ważna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem, po zauważeniu objawów charakterystycznych dla cukrzycy, ponieważ zwykle pojawiają się one razem w momencie, gdy choroba już intensywnie postępuje. Odpowiednio szybkie zdiagnozowanie problemu i wdrożenie postępowania medycznego chroni organizm dziecka przed wspomnianą wcześniej kwasicą ketonową.
Podstawową formą diagnozy cukrzycy jest wywiad, a następnie zbadanie poziomu cukru we krwi oraz moczu. Niewykluczone, iż po pozytywnej diagnozie dziecko będzie musiało przez kilka dni pozostać w szpitalu, w celu ustalenia ilości potrzebnej mu insuliny oraz obserwacji jego organizmu.
Inną odmianą cukrzycy jest cukrzyca typu II. Choć cechuje się ona podobnymi objawami, jak cukrzyca typu I, jej mechanizmy są inne. W tym przypadku bardzo często pojawia się ona u tych dzieci, które mają nadwagę, prowadzą niezdrowy tryb życia, źle się odżywiają. Organizm wytwarza insulinę, jednak źle na nią reaguje – jest oporny, prowadząc do nieustannie wysokiego poziomu cukru we krwi.
Cukrzyca to bardzo podstępna choroba, określana już mianem choroby cywilizacyjnej, ze względu na częstość jej występowania, również u dzieci. Warto obserwować niepokojące objawy, aby jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza. Tylko dzięki odpowiednio szybkiej diagnostyce cukrzyca może zostać opanowana – choć nie da się jej wyleczyć, to pod odpowiednią kontrolą lekarską nie będzie zagrożeniem dla życia i zdrowia dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here