Dlaczego warto czytać dzieciom?

Korzyści płynące z lektury zaczynają się od pierwszej książki, którą czytamy dziecku i prowadzi od dzieciństwa i przez całe życie. Maluchy bardzo lubią bajki dla dzieci czytane.
Oto w skrócie 10 korzyści z lektury: 10 najważniejszych powodów, dla których czytanie jest ważne i dlaczego dzieci – i dorośli – powinni czytać jak najczęściej.
1. Dzieci, które często czytają często stają się w tej umiejętności lepsze i lepsze
To tylko zdrowy rozsądek. W końcu praktyka czyni mistrza prawie we wszystkim, co robimy, a czytanie nie różni się niczym od innych rzeczy.
2. Czytanie to doskonałe ćwiczenie dla naszych mózgów
Czytanie jest o wiele bardziej złożonym zadaniem dla ludzkiego mózgu niż, powiedzmy, oglądanie telewizji. Czytanie wzmacnia połączenia mózgowe i faktycznie buduje nowe połączenia.
3. Czytanie poprawia koncentrację
Dzieci muszą siedzieć cicho i spokojnie, aby mogły skupić się na historii, gdy czytają. Jeśli czytają regularnie, rozwijają zdolność koncentracji przez dłuższy czas.
4. Czytanie uczy dzieci otaczającego ich świata
Poprzez czytanie dzieci uczą się o ludziach, miejscach i wydarzeniach poza ich własnymi doświadczeniami. Poznają nowe sposoby życia, idee i wierzenia na temat świata, które mogą się różnić od tych, które znają. 5. Czytanie poprawia słownictwo dziecka i prowadzi do rozwinięcia umiejętności językowych
Dzieje się tak dlatego, że dzieci uczą się nowych słów podczas czytania, ale także dlatego, że podczas czytania nieświadomie absorbują informacje o takich rzeczach, jak konstruowanie zdań i efektywne używanie słów i języka.
6. Czytanie rozwija dziecięcą wyobraźnię
To dlatego, że kiedy czytamy, nasze mózgi tłumaczą opisy, które czytamy o ludziach, miejscach i rzeczach na obrazy. Kiedy jesteśmy zaangażowani w fabułę, wyobrażamy sobie także, jak się czują bohaterowie. Korzystamy z własnych doświadczeń, aby wyobrazić sobie, jak czulibyśmy się w tej samej sytuacji.
7. Czytanie pomaga dzieciom rozwijać empatię
Ponieważ kiedy czytamy, możemy utożsamiać się z bohaterami opowieści, przez co lepiej rozumiemy innych ludzi.
8. Dzieci, które czytają, radzą sobie lepiej w szkole
I nie radzą sobie lepiej jedynie z takimi przedmiotami jak język polski i historia. Dają sobie radę o wiele lepiej na wszystkich lekcjach i jest tak przez całą szkołę.
9. Czytanie jest świetną formą rozrywki
Książka w miękkiej oprawie lub e-czytnik, taki jak Amazon Kindle, nie zajmuje dużo miejsca, więc możesz zabrać go w dowolne miejsce i nigdy nie będziesz samotny ani znudzony, jeśli masz książkę w torbie. Możesz czytać podczas oczekiwania w kolejce, czekając na przyjaciela, który spóźnia się lub podczas opóźnienia lotu na lotnisku.
10. Czytanie rozluźnia ciało i uspokaja umysł
Jest to ważna kwestia, ponieważ obecnie wydaje się, że zapomnieliśmy, jak się zrelaksować, a zwłaszcza, jak być cicho. Ciągły ruch, migające światła i hałas, który bombarduje nasze zmysły, kiedy oglądamy telewizję, patrzymy na komputer lub gramy w grę video, są mocno stresujące dla naszych mózgów. Kiedy czytamy, czytamy w milczeniu, a czarny druk na białej stronie jest o wiele mniej stresujący dla naszych oczu i mózgu.
Oto kilka powodów, dla których warto czytać nie tylko dzieciom, ale i dla nas samych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here