Czy dzieci powinny grać w gry komputerowe?

Komputery są takimi urządzeniami, które większości ludzi zapewniają naprawdę świetną rozrywkę. Niemalże każdy lubi z nich korzystać i każdy robi to dosłownie codziennie. Osoby dorosłe, zafascynowane tym wirtualnym i elektronicznym światem, potrafią planować swoje dalsze rozgrywki jeszcze podczas pracy – zakładają, że gdy tylko zjedzą obiad i przygotują sobie posiłki na następny dzień oraz dokładnie posprzątają dom, będą mogli usiąść przed swoim laptopem i poświęcić na rozrywkę nawet kilka godzin. Oczekują jednak, że ich dzieci w tym samym czasie spokojnie zasną albo będą się uczyć lub przynajmniej przeczytają wartościową książkę. Nie chcą, aby wykorzystywały one ogólnodostępne gierki dla dzieci, dlatego czasem zabraniają im sięgania po komputer lub ustalają, ile godzin można przy nim codziennie siedzieć. Czy jest to właściwe postępowanie czy jednak maluch powinien od czasu do czasu zabawić się w coś takiego? Czy gry komputerowe są dla dzieci dobre czy jednak niekoniecznie?

Wszystko oczywiście zależy. Wiele jest bowiem takich gier komputerowych, które pod żadnym pozorem nie powinny być pokazywane dzieciom. Gracz wciela się w nich w rolę superbohatera lub kryminalisty. Musi na każdej planszy pokonywać kolejnych wrogów, czasem po prostu do nich strzelając, a innym razem rzucając ostrą bronią – chociażby nożami. Jest bez przerwy śledzony, musi być czujny, bo w przeciwnym wypadku sam skończy jak jego wirtualni rywale. Gry tego rodzaju są bardzo brutalne, pojawia się w nich mnóstwo krwi, nieodpowiednich dla dzieci obrazów i przemocy. Maluch, który korzystałby z nich samodzielnie, mógłby zbyt szybko przyzwyczaić się do podobnych obrazów. Zdecydowanie zadziałałyby one na jego umysł, przez co chciałby on kontynuować swoje rozgrywki i ponownie sięgałby po pełne przemocy i bestialstwa programy. Nawet jeśli nie robiłby tego w domu, spotykałby się u kolegów pod nieobecność ich rodziców i ponownie mógłby zostać bohaterem walczącym z wrogami. Na każdej grze komputerowej można znaleźć informację na temat tego, dla jakiej grupy osób jest ona przeznaczona. Warto to sprawdzić, zanim wręczy się coś kilkulatkowi czy nawet kilkunastolatkowi.

Oczywiście istnieją też wartościowe czy nawet edukacyjne komputerowe gierki dla dzieci. Polegają na wykonywaniu prostych zadań – czasem matematycznych, innym razem związanych z fizyką bądź geografią. Maluchy mogą dzięki nim błyskawicznie przyswajać nową wiedzę. Robią to w sposób zupełnie podświadomy i wcale się przy tym nie męczą – bohater rozgrywki przeprowadza je przez kolejne plansze i zachęca do wykonywania różnych zadań, związanych najczęściej z podstawowymi przedmiotami szkolnymi – prostych obliczeń, uzupełniania zdań czy dopasowywania polskich wyrazów do ich angielskich odpowiedników. Istnieje też wiele gier dla dzieci, które być może nie przekażą im nowej wiedzy, ale na pewno pozwolą im się odprężyć i zrelaksować. A każdy człowiek zasługuje na przynajmniej krótką chwile beztroskiej rozrywki. Zabawa jest tym czymś, czego nie może zabraknąć nawet w życiu dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here