Pokój dziecięcy

Projektowanie pokoju dziecięcego, to wyzwanie, zarówno dla rodziców, jak i dla projektanta wnętrz, który musi przecież nie tylko spełnić postawione mu przez dziecko wymagania, ale i sprawić, że pokój będzie funkcjonalny i wygodny. Przecież pod uwagę należy wziąć także to, że gust dziecka może bardzo szybko ulec zmianie i za na przykład rok, będzie podobało mu się już co innego. Właśnie dlatego pokoje, zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopca, muszą być co najważniejsze, praktyczne. Jest to więc kwestia, która łączy, zarówno pokoje dla dziewczynek, jak i dla chłopców.
Projektant wnętrz musi przede wszystkim opracować uniwersalną formułę, która z początku będzie taka sama dla dzieci obu płci, ale finalnie różnić się będzie jednak kolorami oraz motywami.
Pokój dla chłopca i dziewczynki to podwójne wyzwanie, ponieważ należy sprawić, aby trafiał on w gusta, zarówno małej księżniczki, jak i chłopca. Pamiętać też należy o tym, że dzieci bardzo szybko dorastają i diametralnie zmieniają im się poglądy, ulubione filmy, czy wzory. To dlatego jest wiele aspektów, które należy traktować z przymrużeniem oka, jeśli nie chce się robić kolejnego remontu w przeciągu na przykład dwóch lat.
Pokoje dla chłopców bardzo często są proste i stonowane, podczas gdy pokoje małych dziewczynek to prawdziwa feria barw. Bardzo często nie znają one umiaru i chcą łączyć ze sobą wszystkie możliwe kolory tęczy. Właśnie dlatego dobrze, gdy jest osoba, w tym przypadku projektant wnętrz, który nad wszystkim czuwa.
Najważniejsze w przypadku wspólnych pokoi jest to, aby podzielić go na dwie, w miarę równe i sprawiedliwe części. Wielkość części pokoju dziewczynki, powinna być odbiciem części chłopięcej. Warto postawić zasadę, że dzieci mają prawo dowolnie ozdabiać jedynie swoją część pokoju, tak aby od małego szanować przestrzeń drugiej osoby. Warto jednak wybrać obydwu dzieciom, jak najbardziej stonowane kolorystycznie meble, aby tworzyły one wspólnie, w miarę spójną całość. Dobrym pomysłem jest także jeden, wspólny kolor ścian. Warto pójść tutaj na kompromis i wybrać kolor, który nie jest jednoznacznie kojarzony ani z dziewczynką ani z chłopcem. Jednym z takich kolorów będzie na przykład żółć, czy zielony. Dobrym rozwiązaniem są także wszelkie odcienie szarości i beżu. Sprawiają one także, że wszystkie meble lepiej prezentują się na ich tle.
Warto jednak pozwolić dzieciom na dekorowanie swoich części pokoju w miarę dowolny sposób. Przede wszystkim, dzięki temu uczą się one decydować o sobie, a także mają poczucie tego, że są ważne.
Nic nie szkodzi więc na przeszkodzie, aby część pokoju dziewczynki faktycznie była żywa i dziewczęca, ozdobiona kwiatkami, motylami, czy widocznymi lalkami.
Część chłopięca może być natomiast ozdobiona motywami piłki nożnej, czy wyścigów samochodowych.
Oczywiście o ile wszystko będzie skrupulatnie zaprojektowane, nawet pomieszanie zupełnie dwóch, różnych światów dziewczynki i chłopca, powinno dać bardzo ciekawy i przyjemny wizualnie dla oka pokój dziecięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here