Jak dopasować zabawkę do wieku dziecka?

Zabawki dla dzieci należy zawsze dostosowywać do ich wieku. Produkty dedykowane niemowlakom w żadnym stopniu nie zaintrygują przedszkolaków, a nieco bardziej skomplikowane zabawki ben 10 nie spodobają się z kolei czterolatkom czy trzylatkom. Firmy zajmujące się produkcją dziecięcych wyrobów zawsze same ustalają swoje przykładowe grupy odbiorców. Dzięki temu sami rodzice bez trudu mogą natrafić na takie rzeczy, które w stu procentach spodobają się ich szkrabom.

Przed włożeniem jakiejkolwiek zabawki do sklepowego koszyka, należy wziąć do ręki jej opakowanie i odwrócić je na drugą stronę. Z tyłu pudełka powinna pojawić się informacja o tym, od jakiego wieku dziecko może korzystać z artykułu. Niektóre gry planszowe są bowiem na tyle trudne i mają tak skomplikowane zasady, iż kilkulatek nie byłby w stanie ich zrozumieć, przez co szybko by się zdenerwował i straciłby ochotę na jakąkolwiek rozrywkę. Przedmioty dedykowane starszym już dzieciakom zazwyczaj zawierają też wiele drobnych elementów. Niemowlak czy kilkulatek mógłby nieświadomie włożyć je sobie do buzi, zwłaszcza w okresie wyrastania pierwszych ząbków, kiedy to dzieciaki gryzą dosłownie wszystko. Połknięcie takiego elementu groziłoby natomiast poważnym wypadkiem. Lepiej do niego nie dopuścić i zawsze wybierać zabawki dostosowane do wieku malca.

Zdecydowanie najtrudniej wybiera się zabawki dla niemowlaków. O ile przedszkolak czy uczeń szkoły podstawowej sam wskazuje już przedmioty, które najbardziej mu się podobają, tak dopiero co urodzony szkrab nie jest jeszcze w stanie komunikować się ze swoimi rodzicami. Które zabawki będą więc dla niego odpowiednie? Otóż muszą one wykazywać się kilkoma cechami. Powinny być przede wszystkim zróżnicowane. Niemowlaka należy zajmować często kilkoma zabawkami jednocześnie, gdyż błyskawicznie zaczyna się on nimi nudzić i nie potrafi skoncentrować się na jednym artykule dłużej niż przez kilka minut. Poznaje świat wszystkimi zmysłami, a jako że jego wzrok nie jest jeszcze do końca rozwinięty, chce dotykać pokazywanych mu elementów, wkładać je sobie do buzi i je wąchać. Zabawki dla niemowlaków muszą być zatem przede wszystkim bezpieczne. Najlepiej sprawdzą się te barwne i wyraziste, których nie przegapi żaden maluch.

Starsze już dzieci potrzebują nieco bardziej ulepszonych produktów. Dla nich zabawki ben 10 okażą się już doskonałym wyborem. Warto jednak sprawdzić, czy aby na pewno są one wytrzymałe. Produkty wykonane z delikatnych i kruchych materiałów błyskawicznie ulegną zniszczeniu, gdyż kilkuletnie i brykające już dziecko będzie chciało je sprawdzić w najróżniejszych warunkach. Bez oporów spróbuje uderzyć nimi ścianę czy odgryźć głowę swojego superbohatera. Zabawy kilkulatków są zwykle bardzo energiczne i szalone, a dzieciaki w ich trakcie brykają po całym domu i nawet jeśli nie mają zamiaru zniszczyć swoich zabawek, przypadkowo upuszczają je na podłogę. Tylko najtrwalsze i najlepsze artykuły są w stanie to wszystko wytrzymać. Solidne wykonanie przedłuży żywotność zabawki.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTanie zabawki dziecięce
Następny artykułZabawki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here