Jak odciągnąć dziecko od komputera?

Twoje dziecko całymi dniami i nocami potrafi przesiadywać przed komputerem? Na pewno próbowałaś już wielu sposobów, aby odciągnąć je od migoczącego i jakże kuszącego ekranu. Najpierw starałaś się podejść do wszystkiego ze spokojem. Prosiłaś i błagałaś, obiecując wspólne zabawy na dworze czy spacery, ale gdy to nie pomagało, zaczęłaś maluchowi po prostu grozić. Przygotowałaś dla niego całą listę kar, ale mimo tego widzisz, że twoje dziecko wciąż sięga po gry dla dzieci minecraft, gdy sama zajmujesz się przygotowywaniem obiadu i nie jesteś w stanie go przypilnować. Czy istnieje zatem taka jedna skuteczna metoda, dzięki której pokonałabyś uzależnienie swojego malucha?

Oczywiście nie ma takiej jednej skutecznej metody, ale na odciągnięcie dziecka od ekranu czy to komputera, czy to telewizora jest tak wiele sposobów, że na pewno nie zdołałaś przetestować wszystkich z nich. Wróć do tych, które przez większość rodziców są oceniane pozytywnie. Przede wszystkim ustal jasne zasady dotyczące korzystania z komputera. Być może twoje dziecko nie wie po prostu, kiedy wolno mu jest pograć w grę, a kiedy nadchodzi czas na naukę. Staje się zagubione i przez to do jego życia wprowadza się nieład i nieporządek, niepozwalający na czerpanie przyjemności z żadnej tak naprawdę aktywności. Ustal więc te reguły od razu, jeżeli jeszcze do tej pory tego nie zrobiłaś. Usiądź z dzieckiem na spokojnie w salonie, gdy oboje będziecie mieć dobry humor, weź do ręki czystą kartę i przygotuj sobie zestaw kolorowych długopisów. Na górze kartki zatytułuj grafik swojego dziecka i zacznijcie wspólnie go planować. Ustalcie, ile czasu maluch może przesiadywać codziennie przed komputerem – np. jedną godzinę, a podczas weekendów przez dwie godziny. Możecie też określić, kiedy będzie mu wolno włączyć ukochane gry dla dzieci minecraft – np. po odrobieniu wszystkich lekcji, kilkugodzinnej nauce czy zjedzeniu całego obiadu. Opiszcie szczegółowo te zasady, aby wszystko było jasne i następnie podpiszcie się oboje na końcu strony. Nawiązywanie takiej umowy możecie potraktować jak świetną zabawę. Dziecko na pewno ją doceni i od tej pory będzie dokładnie wiedzieć, jak ma się zachowywać, aby nie wzbudzić twojego gniewu.

Co powinnaś jednak zrobić, gdy mimo zapisania na kartce całego regulaminu dziecko zdecyduje się złamać jedną z tych zasad? Jeżeli po powrocie do domu, gdy będziesz chciała zająć się obiadem czy sprzątaniem, dostrzeżesz je wpatrujące się w ekran, kiedy to miało zajmować się odrabianiem lekcji bądź nauką? Musisz być przygotowana na te ewentualne sytuacje. Nie reaguj na nie krzykiem czy złością, a po prostu przygotuj dla swojego dziecka odpowiednie kary. Może być to chociażby brak komputera przez następne dwa dni, a jeśli czynność się powtórzy – zabranie go z jego pokoju na cały tydzień. Kara musi być dość mocno odczuwalna, aby maluch nie chciał ponownie złamać regulaminu. Prędzej czy później nauczy się przestrzegać zapisanych w nim zasad. Tobie pozwoli to na zapanowanie nad krnąbrnym malcem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here