Przeziębienie a karmienie piersią

Karmisz swoje dziecko piersią i w ten naturalny sposób chcesz zapewnić mu najważniejsze i niezbędne substancje odżywcze. Naturalnego mleka matki nie zastąpią żadne najwspanialsze nawet produkty modyfikowane, dlatego podjęłaś dobrą decyzję i nie powinnaś jej zmieniać. Czy jednak w przypadku przeziębienia nie istnieje konieczność rezygnacji z naturalnego karmienia? Przeziębienie a karmienie piersią – jak to ze sobą się łączy?

Wbrew pozorom nie musisz od razu karmić swojego dziecka mlekiem modyfikowanym, jeśli właśnie dopadło cię przeziębienie i czujesz się coraz gorzej. Mimo iż stan twojego zdrowia nie jest na ten moment idealny, nikt nie zabrania ci karmić swojej pociechy w taki sposób, w jaki robiłaś to dotychczas. Powinnaś jedynie skupić się na jak najszybszym wyleczeniu przeziębienia i uważać na to, aby stosować lekarstwa bezpieczne dla ciebie i dziecka. Część znajdujących się w nich substancji może bowiem przedostać się do twojego mleka. Zadziałają one na pewno na organizm maluszka, więc jeśli będą dla niego nieodpowiednie, mogą niestety wyrządzić mu krzywdę.

Sami lekarze pozwalają swoim pacjentkom na karmienie dzieci piersią w trakcie przeziębienia czy nawet grypy. Istnieje niewielka grupa takich chorób, które mogłyby ci tego zabronić – jeśli jesteś nimi zainteresowana, wystarczy że spytasz o nie swojego ginekologa. Znacznie większe skutki uboczne może natomiast przynieść nagłe odstawienie dziecka od piersi matki. Jeżeli do tej pory było ono karmione wyłącznie w taki sposób, mleko modyfikowane może nie zostać prawidłowo strawione przez jego układ trawienny i maluch albo całkowicie je zwróci, albo zacznie się przez nie czuć gorzej. Pamiętaj też, że to właśnie twoje mleko zawiera najkorzystniejsze substancje do walki z najróżniejszymi infekcjami. Jeśli dieta twojego dziecka będzie oparta właśnie na nim, jego układ odpornościowy poradzi sobie z atakami wszelkich wirusów i nie doprowadzi do rozwinięcia się przeziębienia albo groźniejszej grypy.

Gdybyś natomiast zdecydowała, że mimo wszystko odstawisz swoje dziecko od piersi i powrócisz do tej metody karmienia dopiero po uporaniu się z przeziębieniem, mogłabyś zaszkodzić nie tylko dziecku, ale też samej sobie. Piersi przyzwyczajone do karmienia zaczęłyby się po prostu przepełniać. Pokarm gromadziłby się w nich w zastraszającym tempie, co mogłoby ci sprawić spory ból. Odczuwałabyś spory dyskomfort z powodu uczucia nabrzmiałych piersi, a ostatecznie mogłoby się to skończyć całkowitym zatkaniem się mlekowych kanalików. Jeśli nie chcesz fundować samej sobie takich nieprzyjemności, nie martw się przesadnie swoją chorobą i kontynuuj karmienie dziecka piersią. Nic mu się wtedy na pewno nie stanie.

Wiesz już zatem, że nawet podczas przeziębienia możesz karmić swoje dziecko piersią. Postaraj się jednak mimo wszystko jak najszybciej pozbyć samej choroby i najlepiej przy pomocy domowych lekarstw spróbuj ją pokonać. Rób sobie ciepłe herbaty z dodatkiem miodu i soku z cytryny, staraj się dużo odpoczywać i przebywaj w ciepłych pomieszczeniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here