anteny

Wiele osób słysząc pojęcia związane z instalacjami satelitarnymi rozkłada ręce nie zdając sobie do końca sprawy czym różnią się anteny tego typu od anten radiowych czy telewizyjnych. Usystematyzowanie wiedzy na ten temat, a także elementów rozróżniających jedne anteny od drugich może być zaś niezwykle pomocne, zwłaszcza w momencie, w którym przystępujemy do wyboru urządzeń do odbioru mediów we własnym domu. Zapraszamy więc do zapoznania się z poniższym artykułem, który pozwoli szybko i łatwo rozróżnić cechy poszczególnych rodzajów anten.

Anteny radiowe

Jednym z podstawowych rodzajów anten są anteny radiowe, które współcześnie produkowane są w taki sposób, aby być w stanie odebrać nawet wyjątkowo słaby sygnał radiowy. Wśród nich wyróżnia się specjalne anteny radiowe zewnętrzne, przeznaczone jak sama nazwa wskazuje do zamontowania na zewnątrz budynku. Zainstalowanie jej w ten sposób pozwala znacznie wzmocnić nadawany system.

Jakie anteny mamy do wyboru?

Przyjmując kryterium kierunkowości anteny podzielić można na:

  • Anteny kierunkowe – ich przeznaczeniem jest odbiór sygnału nadawanego z jednego konkretnego kierunku. Ustawione w tę jedną stronę są w stanie skupić się całkiem na wspomnianym sygnale, dzięki zastosowaniu specjalnego wzmacniacza.
  • Anteny dookólne – mające bardziej wszechstronne zastosowanie, odbierając szerokopasmowy ze wszystkich stron. Dzięki temu są bardziej uniwersalne, gdyż nie wymagają ustawienia w konkretnym kierunku.

Anteny telewizyjne

Do pewnego momentu telewizja odbierana była analogowo, czyli inaczej naziemnie. Zastąpiła ją jednak telewizja cyfrowa, z której korzystanie możliwe jest za pomocą specjalnej anteny telewizyjnej w jednym z dwóch wariantów: pokojowym (wewnętrznym) lub zewnętrznym. Oba rodzaje dedykowane są innym potrzebom i różnią się pewnymi cechami:

Anteny pokojowe

Jeśli bierzemy pod uwagę zamontowanie u siebie w domu lub mieszkaniu anteny wewnętrznej konieczne musi być znajdowanie się nadajnika sygnału telewizyjnego gdzieś w pobliżu. W takich sytuacjach rzeczywiście rozwiązanie to może okazać się całkiem satysfakcjonujące. Na przeszkodzie stanąć może jednak niedaleka odległość zabudowań, czy też lasów, wpływająca na siłę sygnału, dlatego też przez zakupem warto wykluczyć podobne komplikacje.

Anteny zewnętrzne

Rozwiązaniem w przypadku występowania zakłóceń przepływu sygnału, bądź umiejscowienie mieszkania w dalekiej odległości od nadajnika jest antena zewnętrzna. Umieszczona na zewnątrz pomieszczenia wyłapuje sygnał o wiele lepiej, dlatego też mając do wyboru obie opcje w miarę możliwości o wiele lepiej zdecydować się na ten rodzaj odbiornika.

Anteny satelitarne

Najczęściej wybieranym i najbardziej lubianym przez użytkowników sposobem odbioru telewizji cyfrowej są anteny satelitarne. Popularność zawdzięczają odporności nie tylko na zmieniające się warunki atmosferyczne takie jak deszcz, burze czy opady śniegu, ale też inne czynniki, mogące powodować zakłócenia odbioru. W zależności od potrzeb i możliwości do wyboru są anteny o średnicy od 45 cm, przez 60 cm, aż do nawet 100 cm. Im większa średnica tym lepszy jakościowo sygnał, docierający do odbiornika, który przekłada się na komfort oglądania.

Jak wybrać odpowiednią antenę satelitarną?

Przymierzając się do zakupu anteny satelitarnej w pierwszej kolejności warto ustalić jaki jej rozmiar będzie najlepiej dostosowany do indywidualnych potrzeb. O ile anteny o większych średnicach dają gwarancję najlepszej jakości obrazu, o tyle czasem metraż mieszkania nie pozwala na zamontowanie odbiornika tej wielkości.

Materiał z jakiego wykonana jest antena nie ma większego przełożenia na jej użytkowanie, jednak te wykonane z aluminium powszechnie uchodzą na najtrwalsze. Ponadto przed zakupem anteny warto spojrzeć na to, czy posiada ona specjalną powłokę antykorozyjną, która w przypadku sprzętu stalowego zapobiega jego rdzewieniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here