Skóra sucha i jej pielęgnacja

Pielęgnacja skóry suchej nie jest prostym zadaniem, szczególnie jeśli obserwuje się cechy cery wrażliwej. Należy nie tylko dokładnie czytać składy produktów, ale także zachować regularność w ich stosowaniu. Niektóre czynniki środowiskowe oraz kosmetyki mogą znacznie nasilać suchość skóry, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej kosmetyczki.

Skóra sucha – charakterystyka

Skóra sucha charakteryzuje się nierówną powierzchnią, która wynika z nagromadzenia się na powierzchni naskórka większej ilości komórek warstwy zrogowaciałej. Przy dużej suchości, zmarszczki mogą tworzyć się już w młodym wieku, występuje uczucie ściągnięcia, a nawet świąd. Skóra czasami pęka i pojawiają się białawe łuski z martwego naskórka. W wyniku nierówności skóry, jest ona matowa, pozbawiona blasku. U większości osób ze skórą suchą, naskórek jest bardzo cienki i na skutek prześwitywania przez niego naczyń krwionośnych, cera ma różowy podton.

Rodzaje skóry suchej i przyczyny suchości

Skóra sucha może mieć kilka rodzajów, w zależności od przyczyny suchości. Czynniki, które ją powodują możemy podzielić na endogenne (wewnątrzpochodne) oraz egzogenne (zewnątrzpochodne). Do czynników wewnątrzpochodnych zaliczamy wrodzoną dysfunkcję naskórkowej bariery ochronnej, zaburzenia wydzielania łoju oraz dysfunkcję naskórka związaną z wiekiem. Czynniki zewnątrzpochodne, uszkadzające barierę ochronną skóry, to przede wszystkim niekorzystne czynniki środowiskowe takie jak promieniowanie UV, suche powietrze, mróz oraz czynniki chemiczne takie jak środki myjące i detergenty. Czasami, suchość skóry może być związana ze złym stanem ogólnym – kiedy organizm jest odwodniony i wyniszczony. Szczególnym rodzajem skóry suchej jest skóra sucha wrażliwa, często występująca u osób z atopowym zapaleniem skóry i alergiami.

Co zaostrza suchość skóry?

Skóra sucha jest bardziej narażona na działanie niekorzystnych czynników środowiskowych, ponieważ jej naturalna bariera ochronna nie funkcjonuje prawidłowo. Suchość skóry będzie nasilać przede wszystkim promieniowanie UV, które uszkadza lipidy naskórkowej bariery ochronnej i niekorzystnie wpływa na procesy różnicowania się komórek. Stosowanie kremów z filtrem UV jest zalecane nie tylko dla osób ze skórą suchą, ale dla wszystkich, którzy chcą opóźnić procesy starzenia się skóry i uniknąć przebarwień. W warunkach, gdzie panuje niska wilgotność powietrza, nasilają się procesy parowania wody z naskórka, co dodatkowo przyczynia się do zaostrzania suchości skóry. Niezmiernie istotna jest również odpowiednia pielęgnacja – unikanie agresywnych, mocnych detergentów, mydła i innych kosmetyków zawierających dużo chemicznych, spieniających składników, które uszkadzają lipidową warstwę ochronną.

Pielęgnacja skóry suchej

Przy skórze suchej, powinno się szczególną uwagę zwracać na składy kosmetyków, środki myjące, a nawet wodę, której używamy. Skórę powinno myć się letnią, nie gorącą wodą, bez użycia ostrych gąbek i myjek. U osób ze skórą wrażliwą, związki chloru i wapnia mogą podrażniać skórę, głównie w okolicach twarzy i szyi. Rozwiązaniem może być używanie wody po przefiltrowaniu lub zakupienie specjalnych głowic prysznicowych i/lub nakładek filtrujących na kran z filtrem z włókna węglowego.

Dowiedz się jak pielęgnować skórę suchą: https://www.drogeriaolmed.pl/blog/artykul/skora-sucha-jak-ja-pielegnowac,1605006573.html .

Do mycia ciała zaleca się używać preparatów z emolientami, które będą natłuszczać skórę. Do mycia skóry okolicy twarzy, dobrze sprawdzi się metoda podwójnego oczyszczania. Pierwszym krokiem jest nałożenie specjalnego olejku, który rozpuści makijaż i inne zanieczyszczenia z powierzchni skóry, a następnie zastosowanie delikatnego żelu myjącego. Do usuwania mocnego makijażu, dodatkowo można wspomóc się mleczkiem lub płynem micelarnym. Po oczyszczeniu, zaleca się zastosować hydrolat i serum nawilżające, a następnie odpowiedni krem do twarzy. Czasami, dobrym rozwiązaniem na noc jest dodatkowe nałożenie na krem serum olejowego, które będzie wspierać odbudowę bariery lipidowej naskórka. Od jednego do dwóch razy w tygodniu powinno się wykonać peeling enzymatyczny, który usunie martwy naskórek oraz będzie stymulował do działania fibroblasty –komórki, które biorą udział w syntezie kolagenu i elastyny w skórze właściwej.

Składniki aktywne w kosmetykach do skóry suchej

Kosmetyki stosowane do pielęgnacji skóry suchej powinny zawierać składniki o działaniu nawilżającym, ochronnym i poprawiającym odnowę bariery ochronnej naskórka. Składniki hydrofilne, czyli wiążące wodę mogą działać na jego powierzchni (np. kwas hialuronowy, kolagen, chitozan, sorbitol, kwas piroglutaminowy) lub wnikać w głąb i działać w naskórku (np. glikol propylenowy, glicerol, aminokwasy, mleczan sodu, mocznik, pantenol). Należy również zwrócić uwagę, aby produkt zawierał składniki modyfikujące barierę ochronną naskórka: ceramidy, cholesterol, kwasy tłuszczowe.

Pielęgnacja skóry suchej to dążenie do przywrócenia jej nawilżenia, utrzymania funkcji bariery naskórkowej oraz ochrona przeciwsłoneczna. Dobierając kosmetyki z odpowiednimi składnikami, możemy zmniejszyć suchość skóry, poprawić jej elastyczność i ograniczyć powstawanie zmarszczek.

Piśmiennictwo:

  1. Tončić, RužicaJurakić, et al. „Skin barrier and dry skin in the mature ” Clinics in dermatology 36.2 (2018): 109-115.
  2. Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Red. Noszczyk, Maria. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2013, 380 s. ISBN 978-83-200-4561-1
  3. Moncrieff, G., et al. „Use of emollients in dry‐skin conditions: consensus” Clinical and experimental dermatology 38.3 (2013): 231-238.
  4. Draelos, Zoe „The science behind skin care: moisturizers.” Journal of cosmeticdermatology 17.2 (2018): 138-144.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here