Surowce chemiczne – co stosuje się w różnych gałęziach przemysłu

Przemysł korzysta z rozmaitych surowców chemicznych. Ich bogactwo daje człowiekowi ogromne możliwości, co przekłada się na różne formy zastosowania. Wśród tych surowców warto wymienić chociażby siarkę, sól kamienną, czy boraks. Jakie zastosowanie mają poszczególne przykłady?

Siarka i sól kamienna – jak są wykorzystywane te surowce chemiczne?

Pierwszy z nich jest stosowany przede wszystkim do produkcji kwasu siarkowego. Ten natomiast jest potrzebny do produkcji sztucznych włókien, materiałów wybuchowych, prochu strzelniczego, lekarstw, barwników czy nawozów sztucznych. Siarka to także składnik penicyliny, więc znajdziemy ją także w szczepionkach. Poza tym, tego rodzaju surowiec chemiczny znajdzie też rozwiązanie w środkach ochrony roślin oraz w wulkanizacji. Sól kamienna natomiast sprawdza się nie tylko w naszej kuchni. W przemyśle chemicznym jest bowiem stosowana na dużą skalę. Przede wszystkim sól to doskonały konserwator żywności i przyprawa. Poza tym stosuje się ją do produkcji sody kaustycznej oraz chloru. Związki te stosuje się następnie do wytwarzania PCV, mydła, czy papieru. Surowce chemiczne są także składnikiem sztucznych nawozów.

Surowce chemiczne – boraks

Inny związek, o którym warto wspomnieć, to boraks. Minerał ten pochodzi ze skał osadowych i inaczej określa się go jako tokal lub boraks rodzimy. W przemyśle chemicznym stosuje się go w połączeniu z octem czy sodą oczyszczoną. Takie zestawienie pozwala bowiem uzyskać substancję o wszechstronnych właściwościach. Boraks sprawdzi się chociażby do udrażniania rur. Poza tym działa także jako odplamiacz czy odstraszacz insektów. Boraks to także surowiec chemiczny niezbędny do produkcji boru. Pełni także rolę zaprawy w farbiarstwie. Tego rodzaju surowce chemiczne oferuje wiele polskich dystrybutorów. Jednym z nich jest OQEMA. Ofertę tej firmy sprawdzisz tutaj http://oqema.pl/. Poza tym, boraks stosowany jest także w kosmetykach i lecznictwie. Sprawdzi się również do produkcji osłon, które przeciwdziałają promieniowaniu neutronowemu.

Surowce chemiczne – do czego służy baryt?

Innym surowcem chemicznym, który sprawdza się w przemyśle, jest baryt. To związek z grupy siarczanów, który sprawdza się chociażby do produkcji ogniotrwałych materiałów. W tym wypadku wykorzystywany jest tlenek baru. Inne związki baru znajdują się np. w trutkach przeciw gryzoniom. W produkcji papieru baryt służy jako wypełniać, a podczas produkcji wody utlenionej umożliwia on jej otrzymanie. Poza tym nie możemy tu wspomnieć o innych surowcach chemicznych, takich jak chociażby węgiel kamienny. Znajduje on zastosowanie nie tylko do ogrzewania budynków. Tego rodzaju surowce chemiczne są bowiem potrzebne do procesów uwodorniania, wytlewania i zgazowania węgla. Dzięki nim powstaje chociażby smoła, koks, czy gazy opałowe. Surowce chemiczne, takie jak węgiel czy ropa naftowa, możemy więc spokojnie uznać za wszechobecne. Oprócz przemysłu paliwowego, znajdują bowiem zastosowanie w produkcji nawozów, barwników do tkanin czy wazeliny. Często bywają wręcz niezastąpione.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here