Jak działają soczewki toryczne

Soczewki kontaktowe to temat bardzo rozległy. Mamy do wyboru te, których zadanie to jedynie zmiana koloru tęczówki oka oraz takie, które pomagają lepiej widzieć, albo leczą pewne przypadłości. Do tej ostatniej grupy należą soczewki toryczne. Nazwa być może mało znana, jednak warto przyjrzeć się tej formie leczenia astygmatyzmu.

O astygmatyzmie słów kilka

Dlaczego tak właściwie istnieją soczewki odpowiednie dla osób z astygmatyzmem? Ponieważ ich noszenie ma na celu korekcję tej konkretnej wady. Jest ona na tyle specyficzna, że noszenie w jej wypadku soczewek sferycznych, może wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie i samą wadę. Dlatego tak ważne jest noszenie specjalnie dobranych soczewek torycznych. Astygmatyzm charakteryzuje się bowiem zakrzywieniem rogówki oka. Światło, które do niego wpada rozprasza się, zamiast skupiać na jednym punkcie. Powoduje to niewyraźne widzenie, bóle głowy, zamglony obraz, zakrzywienie linii prostych.

Soczewki toryczne w walce z astygmatyzmem

Astygmatyzm to przypadłość, którą leczyć można przy pomocy odpowiednio dobranych okularów o szkłach cylindrycznych oraz soczewek torycznych. W obu przypadkach ich dobranie musi poprzedzić wizyta u specjalisty, który wykona szczegółowe badania. Gdy zostanie u nas zdiagnozowany astygmatyzm, to w zależności od jego zaawansowania, będziemy mogli wybrać szkła okularowe lub soczewki miękkie. Istnieje również możliwość, że będziemy zmuszeni do noszenia soczewek twardych.

Rodzaj szkieł torycznych, jakie będziemy nosić, zależy od poziomu zaawansowania astygmatyzmu. Okulary oraz miękkie soczewki są przeznaczone dla osób posiadających astygmatyzm opisany powyżej. Czyli ten charakteryzujący się jedynie krzywizną rogówki oka. Nazywa się go astygmatyzmem regularnym. Natomiast twarde soczewki toryczne przeznaczone są do leczenia astygmatyzmu nieregularnego. Ten polega nie tylko na zakrzywionej rogówce, ale i na jej nieregularnej powierzchni. Przyczynami powstania tego typu astygmatyzmu są uszkodzenia rogówki oraz schorzenia i choroby oka.

Soczewki toryczne – czym się charakteryzują?

Soczewki toryczne różnią się znacząco od tych zwykłych. Nie posiadają one równomiernej mocy na całej powierzchni, ponieważ różnią się od soczewki sferycznej kształtem. Zamiast przybrania formy przeciętej na pół kuli, posiadają kształt połowy obręczy. Jest to o tyle ważne, że soczewka ta, aby zapewnić prawidłowe widzenie, musi leżeć na oku w odpowiednim miejscu. Jeśli tylko zostanie źle nałożona, to widzenie również znacząco się pogorszy.

Co ciekawe, poszczególne soczewki toryczne różnią się od siebie trybem noszenia. Możemy zdecydować się na te jednodniowe lub postawić na miesięczne. Jednak najważniejszą kwestią, która charakteryzuje soczewki dla astygmatyków jest to, że dopasować je może tylko specjalista. Nie możemy polegać na jedynie domniemanej znajomości swojej wady i zaopatrzyć się w szkła okularowe lub soczewki. Wymagane jest więc szczegółowe i dokładne badanie oczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here