Jonizator a ozonator – jakie są różnice i które urządzenie wybrać?

0
1326

Proces oczyszczania powietrza to w dzisiejszych popularny temat. Nic dziwnego, skoro wszyscy borykamy się z problemem, jakim jest smog. Jego obecność w wielu miastach prowadzi do pogorszenia samopoczucia, a także innych objawów, w tym także wystąpienia alergii. W dodatku coraz większą dbałość przykłada się do czystości pomieszczeń biurowych, szpitalnych, hal produkcyjnych, magazynów itp. W zadbaniu o to pomogą nam jonizatory i ozonatory powietrza. Są to niezwykle praktyczne urządzenia niosące ze sobą szereg korzyści. Są jednak między nimi różnice, które powodują, że nie można ich używać zamiennie, a co za tym idzie, mają nieco inne zastosowanie. O tym w dzisiejszym artykule.

Jak działa jonizator?

Jonizator to inaczej generator jonów ujemnych. Nie mniej i nie więcej, choć znajdziemy na rynku także nawilżacze powietrza z jonizatorem, których funkcja jest podwójna. Co więc daje zwiększenie ilości jonów ujemnych w powietrzu? W pierwszej kolejności warto wspomnieć o polepszeniu samopoczucia przy oddychaniu powietrzem naładowanym w jony ujemne. Jest to udowodnione naukowo, że dzięki jonom ujemnym organizm będzie po prostu lepiej dotleniony. Warto wspomnieć, że jony dodatnie są emitowane przez urządzenia elektryczne, a więc jonizator docenimy szczególnie w pomieszczeniach biurowych. Dodatkowo jonizator powietrza ogranicza aktywność bakterii, wirusów i grzybów, oraz ma wpływ na oczyszczanie powietrza z alergenów.

Jonizator na alergie, roztocza i inne

Jonizatory są bardzo przydatnymi urządzeniami dla alergików. Emitowane przez nie jony ujemne krążą w powietrzu i osiadają na cząsteczkach roztoczy i drobnoustrojów. Dzięki temu opadają razem z nimi na powierzchnie płaskie i są łatwiejsze do usunięcia i mniej drażniące dla alergików. Do tego połączenie jonów z cząsteczkami substancji może doprowadzić do wyciągnięcia z nich wodoru potrzebnego do utworzenia cząsteczki wody, co niszczy szkodliwą substancję.

Jak działa ozonator?

Ozonator podobnie jak jonizator nie działa bezpośrednio na powietrze wokół. Jego zadaniem jest tylko wytworzenie ozonu. Ten ma bardzo mocne działanie aseptyczne, dlatego wykorzystuje się go do oczyszczania pomieszczeń szpitalnych, mieszkań, a nawet do uzdatniania wody i do oczyszczania produktów spożywczych. Warto wspomnieć, że działanie bakteriobójcze ozonu jest 50 razy silniejsze niż chloru i działa on nawet 3000 razy szybciej. Ozonatory stanowią więc jeden z najskuteczniejszych sposobów dezynfekcji.

Ozonator – co usuwa?

Ozonator powietrza jest bardziej radykalnym sposobem na oczyszczanie wnętrz, dlatego rzadziej stosuje się go w gospodarstwach domowych. Częściej używa się go do dezynfekcji całych pomieszczeń niż do samego powietrza. Jego zadaniem nie jest zadbanie o nasze dobre samopoczucie, ale o całkowite oczyszczenie wnętrza z wirusów, bakterii, zarodników grzybów i pleśni, ale także o uzdatnienie wody i oczyszczenie żywności z pestycydów i tym podobnych.

Co lepsze? Ozonator czy jonizator?

Stojąc przed wyborem jonizatora lub ozonatora powietrza, należy się zastanowić, na czym nam zależy. Do codziennego użytku w biurze lub mieszkaniu zdecydowanie lepszy będzie jonizator, którego zadaniem jest oczyszczanie powietrza na bieżąco i neutralizowanie alergenów. Ozonator powietrza to z kolei bardziej radykalne rozwiązanie do stosowania doraźnie, gdy nikogo nie ma we wnętrzu. Ozon jest bowiem silnie toksyczny, dlatego nie może być emitowany w dużych ilościach w otoczeniu ludzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here