rodzić w domu

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu porody domowe były zjawiskiem powszechnym. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Polki z reguły rodzą w szpitalach, pod opieką lekarzy, pielęgniarek i położnych. Okazuje się jednak, że poród w domu jest rozważany przez ciężarne co raz częściej. Należy więc zastanowić się, czy jest to bezpieczne, jak przebiega taki poród i w jaki sposób się do niego przygotować.
Rozwój medycyny sprawił, że wiele kobiet uważa, ze najbezpieczniejszym miejscem na poród. Mogą tam wszak w każdym momencie otrzymać fachową pomoc medyczną w przypadku, gdyby w przebiegu porodu nastąpiły jakieś komplikacje. Okazuje się jednak, że jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to poród w domu jest jak najbardziej bezpieczny, jeśli tylko kobieta i jej otoczenie odpowiednio się do tego przygotują.
Aby poród domowy mógł być w ogóle brany pod uwagę, matka dziecka musi być zdrowa, a ciąża musi być zakwalifikowana jako „niskiego ryzyka”. Wybór warunków, w jakich noworodek ma przyjść na świat, to bardzo poważna decyzja i kobieta musi podjąć ją świadomie, bez jakichkolwiek nacisków. Jeśli uważa ona, że komfortowo i bezpiecznie będzie czuć się jedynie w szpitalu, to właśnie tam powinna udać się, gdy zacznie się akcja porodowa. Jeśli wybór padnie na poród domowy, to należy pamiętać o tym, aby rodzącej zapewnić opiekę i wsparcie doświadczonej położnej, najlepiej takiej, która już niejednokrotnie pomagała przyjść na świat dzieciom w warunkach innych niż szpitalne. Nie można również zapomnieć o tym, że w trakcie porodu może jednak dojść do niespodziewanych komplikacji. zawsze należy więc pamiętać o zorganizowaniu szybkiego i bezpiecznego transportu matki i dziecka do najbliższej placówki medycznej. Jeśli opisane wyżej warunki są spełnione, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby poród mógł się odbyć w warunkach domowych.
Dlaczego warto zdecydować się na poród w domu? Rozwiązanie takie ma wiele zalet. Rodząca przebywa w miejscu w którym czuje się intymnie i komfortowo. Jest w trakcie porodu w centrum uwagi wszystkich domowników. Dodatkowo ma wsparcie wykwalifikowanej położnej. kobieta sama decyduje o warunkach jakie będą towarzyszyły przyjściu dziecka na świat. Może ona wybrać muzykę, zasłonić zasłony lub zapalić świece.
Dla wielu kobiet nie bez znaczenia jest również to, że w warunkach domowych nie ma najczęściej potrzeby stosowania niektórych procedur medycznych, które, choć najczęściej zbędne, w szpitalu ordynowane są dziś niemal rutynowo. Najczęściej podczas porodu domowego udaje się uniknąć nacięcia krocza, podania oksytocyny, nacięcia pęcherza płodowego. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w warunkach domowych spotyka się zazwyczaj korzystniejszą florę bakteryjną niż ta, z którą stykamy się, przebywając na oddziale położniczym.
Najważniejsze jest jednak to, że poród jest wówczas celebrowany jako wyjątkowe wydarzenie rodzinne. Rodząca nie musi opuszczać na czas porodu swoich starszych dzieci, a dla wielu kobiet jest to niezwykle istotny aspekt. Warto więc rozważyć poród w zaciszu domowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here